„Děti nejvíce bavila zednická činnost a výroba svíček,“ radovala se Šárka Jarcovjáková z Březové, maminka pětiletých dvojčátek, holčičky a chlapce. „Byla bych ráda, kdyby se děti jednou živily řemeslem, už kvůli nynějšímu nedostatku řemeslníků,“ dodala.

Malé i větší slečny si užívaly hlavně kosmetický a kadeřnický salonek, kde se prezentovala Střední škola oděvní a služeb Vizovice. „Moc se mi líbilo, jak mi paní upravovala vlasy. Také mě ale bavilo třeba šití. Jednou bych něco takového chtěla dělat,“ svěřila se sedmiletá Anička ze Zlína.

Cílem festivalu bylo představit dětem manuální profese zábavnou formou.

„Dnes děti vyrůstají v digitální době, umí zacházet s mobilem a tabletem, intuitivně ovládají aplikace, ale když vezmou kladivo do ruky, nedokážou ani zatlouct hřebík. Tvrdí to nejen učitelé a učitelky, ale také rodiče,“ říká Věra Stojarová, organizátorka Dětského festivalu řemesel. Podle ní si děti svou budoucnost málokdy spojují s manuální prací a řemeslnou zručností. Svědčí o tom snižující se množství absolventů odborných učilišť.

„Jsme mile překvapeni, kolik dorazilo dětí. Děti nejvíce bavila práce se dřevem, stavění zdi z malých cihliček, děvčata pak hlavně třeba líčení umělého obličeje,“ uvedla Věra Stojarová.