Podle ředitelky brněnského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Lenky Kolaříkové převzal úřad nemovitosti v areálech hraničních přechodů od Generálního ředitelství cel již po vstupu Česka do EU v květnu 2004. "Cizinecká a pohraniční policie má naše budovy ve výpůjčce," doplnila Kolaříková.

Představitelé obcí o objekty projevili zájem. "Uvažovali bychom o tom, pokud by šlo o bezplatný převod. Přestavěli bychom je na něco se sociálním podtextem, například na domov důchodců," uvedl starosta Střelné na Vsetínsku Petr Kráčmar. Ve Strání na Uherskohradišťsku by z opuštěných prostor mohlo vzniknout sklářské muzeum. "V obci je totiž hodně pamětníků, kteří mají rozsáhlé sklářské sbírky," uvedl starosta Pavel Mimochodek.

Písemnou žádost o převod budov na příslušný úřad již zaslal starosta Březové na Uherskohradišťsku Josef Trecha. Na místo celnic z unimo buněk by mohla vzniknout ubytovna, kulturní či sportovní areál s fotbalovou tribunou. "Z další budovy bychom chtěli vybudovat zařízení pro ohrožené děti," dodal Trecha.

O získání objektů by se rád pokusil i starosta Horní Lidče na Vsetínsku Josef Tkadlec. V budovách v prostoru nádraží by podle něj mohly fungovat drobné řemeslné provozy, informační kiosek nebo cukrárna.

Ředitelka brněnského pracoviště ÚZSVM zatím nechtěla o dalším osudu někdejších sídel celníků i služeben cizinecké policie spekulovat. "ÚZSVM bude postupovat podle pokynů ministerstva vnitra. Je tedy předčasné hovořit o převedení nemovitostí na obce či o jejich prodeji soukromým subjektům," dodala Kolaříková.

Cizinecká policie ale ze Zlínského kraje neodejde. Ve Zlíně, Uherském Hradišti a ve Vsetíně vzniknou inspektoráty cizinecké policie a v Kroměříži, Uherském Brodě, Velkých Karlovicích a v místní části Brumova - Bylnice Svatém Štěpánu jejich detašovaná pracoviště.