Místo zdravotní péče by se zde mohli lidé chodit bavit, sportovat, na pozemcích by mohly vyrůst byty nebo třeba univerzitní kampus.

Hejtmanství spustilo anketu, ve které se mohou lidé k jednotlivým návrhům vyjádřit.

„Zlínský kraj stárne rychleji než jiné regiony v Česku. Pokulháváme také v oblasti technologií, poměru specialistů a vedoucích pracovníků i atraktivitě pro mladé lidi. Z nedávného průzkumu vyplynulo, že tři ze čtyř studentů nevidí ve Zlínském kraji svoji budoucnost a chystají se odejít. Zóna Malenovice je pro nás jednou ze zásadních příležitostí, jak můžeme tento negativní trend zastavit. Chceme zde vytvořit živý prostor, který osloví lidi napříč generacemi,“ vysvětlil hejtman Radim Holiš.

Kraj chce území znehodnotit, myslí si Jiří Čunek

Kriticky se na nový směr využití zóny v Malenovicích dívá Jiří Čunek. Člen krajského zastupitelstva, senátor a starosta Vsetína byl jeden z hlavních propagátorů projektu Nové nemocnice.

„Jsem přesvědčen, že hejtman Holiš už teď ví, že vybudovat zde zdravotní péči srovnatelnou s městy, která nemocnice rekonstruují nebo budují, nelze. Kraj zaspal, čtyři roky nic nedělal a Zlín bude ve zdravotnictví poslední,“ myslí si Jiří Čunek.

Například problematika bydlení je podle něj v kompetenci města a kraj se má starat o cesty, železniční trať Zlín-Otrokovice, školy, nemocnice.

„Ambicí současného vedení kraje je rozbít území v Malenovicích, znehodnotit ho a zabránit do budoucna jakékoliv možnosti na výstavbu nemocnice,“ říká Jiří Čunek.

Kraj se chce zaměřit na vzdělání v regionu

Cílem hejtmanství je zvýšit kvalitu vzdělávání v regionu, přinést nové příležitosti k uplatnění absolventů, rozvíjet spolupráci akademického a soukromého sektoru a podpořit podnikání i investiční potenciál regionu.

„Objevit by se tu mohl například interaktivní vzdělávací prostor pro studenty všech věkových kategorií s důrazem na vědu, technologie, inženýrství a matematiku,” naznačil jeden z možných záměrů náměstek hejtmana David Vychytil.

„Chceme dát mladým lidem co nejvíce příležitostí vyniknout přímo u nás doma, v regionu, a umožnit jim dělat světovou práci ze Zlína,“ dodal.

Kromě toho připadá pro budoucí využití zóny v úvahu například také bydlení pro mladé, univerzitní kampus, podnikatelské prostory, sportovní komplex nebo kulturní zázemí.