Dopravní šílenství čeká samotné krajské město

Řidiče ve Zlíně jsou už zvyklí. Když přijdou letní prázdniny, objeví se ve městě uzavírky. Na jednu stranu to dává smysl, protože doprava je v létě menší, spousta lidí je na dovolených, děti mají volno, odpadá tedy jejich ranní odvoz do školy. Na druhou stranu občas dojde k souběhu několika oprav a auta silnici jednoduše ucpou. Své o tom vědí všichni, kdo loni jezdili do Zlína z Otrokovic. Kolony měly ve špičkách i několik kilometrů.

Tři projekty z peněz EU, které se ve Zlínském kraji nepovedly
Tři projekty z peněz EU, které se ve Zlínském kraji nepovedly. Podívejte se

Letos to nebude lepší, chystá se oprava v centru Zlína.

„Koncem června se pustíme do opravy povrchu v ulici Osvoboditelů, tedy spojnicí mezi třídou Tomáše Bati a ulicí Štefánikova,“ informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic LucieTrubelíková. Oprava potrvá do 10. července.

Po hlavní třídě projedete jedním pruhem

V červenci a srpnu pak budou silničáři pokračovat rovnou na třídě Tomáše Bati, a to v úseku cca 100 metrů za divadlem ve směru na Vizovice, dále pak ve směru na Otrokovice po křižovatku ulic Antonínova a Šedesátá u Jednadvacítky. Opravovaný úsek bude vždy průjezdný jedním jízdním pruhem. Pro řidiče jedoucí z Otrokovic do Zlína zůstane silnice průjezdná beze změny. „Práce v centru města dokončíme nejpozději 15. srpna,“ slibuje Trubelíková.

Hned 9. července město začne opravovat cestu a chodník kolem Kudlovské přehrady. Auta budou jezdit objížďkou přes křižovatku u divadla, kde odbočí na Vizovice.

Ve Zlíně-Malenovicích ve Švermově ulici rekonstruují cestáři úsek dlouhý 312 metrů. Práce potrvají do září za úplné uzavírky, ze které budou mít v jednom směru jízdy výjimku autobusy, později s částečnou uzavírkou se semafory. Veškerá doprava mimo autobusy bude vedena obousměrně po objízdné trase přes Kvítkovice, Pohořelice a Oldřichovice. Autobusy ve směru Zlín – Salaš budou jezdit po objízdné trase po místních komunikacích Veselkové a Světlov. Ve směru Salaš – Zlín bude autobusům umožněn průjezd stavbou.

Další dopravní komplikace na Zlínsku

Zpomalení musí řidiči očekávat na frekventované cestě Zlín – Vizovice, u Slušovic cestáři staví kruhový objezd. Hotový má být v září. Do té doby projedou auta silnicí I/49 obousměrně ve zúžených pruzích.

Obrnit se trpělivostí musí až do konce roku 2025 také motoristé v Napajedlech, kde se staví od letošního dubna most přes řeku Moravu. Spojení obou částí města během stavby zajišťuje most na silnici I/55, lávka pro pěší na Chmelnici vzdálená od původního mostu zhruba 1,5 kilometru a náhradní autobusová doprava.

Tři projekty z peněz EU, které se ve Zlínském kraji povedly
Tři projekty z peněz EU, které se ve Zlínském kraji povedly. Podívejte se

Během prázdnin musí motoristé také počítat s úplnou uzavírkou úseku silnice II/491 mezi Lukovem a Velíkovou.

Na kyvadlovou dopravu se semafory se musí připravit řidiči projíždějící Valašskými Klobouky. Od června do září zde cestáři budou opravovat poškozený povrch.

Ve Vlachovicích se opravují dva kilometry silnice a vzniká nový kruhový objezd. Stavební práce probíhají za úplné uzavírky. Až do konce září musí řidiči objízdnou trasou přes obce Brumov-Bylnice, Štítná nad Vláří, Jestřabí, Slavičín. Ve směru od Haluzic vede objížďka přes Lipovou směrem na Slavičín.

Také silnice z Pohořelic je kvůli výstavbě mostu uzavřena a řidiči musí až do konce října objížďkou přes Napajedla a Komárov. Poslední dva měsíce stavebních prací by mělo být na silnici částečné omezení se střídavým provozem vozidel v jednom jízdním pruhu.