Podchod pod ulicí Dlouhá je svým způsobem zvláštní.

Z nového nadzemního parkoviště na rohu ulic Kvítková a Dlouhá se dá do podchodu dostat výtahem. Stejně tak lze využít vstupu od Alfacentra, kde lze sjet i s kočárky. Je zde totiž jednak nakloněná plocha, která klesá do podchodu.

V místě, kde jsou schody, je pro kočárky speciální sjezd. Projdou-li maminky pod Dlouhou ulicí a chtějí se u Zlatého jablka dostat na ulici Rašínovu a dále na náměstí Míru, se už však dostanou do potíží.

Směrem z podzemí nahoru slouží lidem jednosměrný eskalátor, ale je jen do poloviny stoupání. Druhá polovina schodiště už eskalátorem vybavena není. Pokud se tak maminky chtějí dostat na náměstí, musejí v polovině schodů odbočit do nákupní pasáže a přes ni se dostat ven na náměstí.

Dalším řešením je použití výtahu pod schodištěm, který rovněž ústí do pasáže. V budoucnu by měl být možné vyjet jím až do úrovně chodníků na roh Rašínovy a Dlouhé ulice. K východu přímo na ulici však výtah zatím nejezdí.

Z opačné strany je to ještě složitější. Pokud se totiž chtějí maminky dostat z Rašínovy ulice na ulici Dlouhou podchodem a nejít nákupním centrem nebo po vzdáleném přechodu u Komerční banky, musejí po schodech. Bez pomoci ostatních se tak obvykle neobejdou.

Do komplikované situace se dostala i Renata Kratinová ze Zádveřic.

„Čekám na manžela, protože z jedné strany se tu dostanu s kočárem těžko. Jsem zde poprvé a hned vidím zádrhel…,“ uvedla Kratinová.

Raději chodí delší cestou a průchod obchází

Nespokojena byla také Kateřina Rachůnková ze Zlína. „Mezi maminkami jsou navíc hodně v módě i kočárky trojkolky, se kterými se ani nahoru po eskalátoru nedá vyjet,“ řekla Rachůnková.

„Stačily by tady lyžiny, po kterých by kočár mohl vyjet a bylo by to daleko snazší,“ míní zase Diana Jašková ze Zlína. Deník maminky oslovil začátkem pondělí, kdy ještě zmiňovaný výtah nejezdil vůbec.

Ani výtah však mnohé matky jako šťastné řešení neshledávají. „Bývá hlučný, takže se stává, že se mi v něm dítě probudí,“ uvedla například Diana Jašková.

Proto by maminky uvítaly, kdyby sjezd byl z obou stran podchodu pod Dlouhou ulicí.

„Lyžiny u Zlatého jablka prozatím nechystáme,“ konstatovala však mluvčí tohoto komplexu Kateřina Martykánová . Připomněla, že lze využít eskalátorů a výtahu. „Ten Bude přístupný čtyřiadvacet hodin,“ dodala Martykánová.

Maminky s kočárky si kromě podchodu pod Dlouhou ulicí stěžují také na průchod z Náměstí Míru, který je vedle pošty a míří do ulice Zarámí.

„To místo mě před časem velmi nepříjemně překvapilo. Výtahová plošina, která tu má umožňovat přesun lidí na vozíku nebo kočárků, je velice malá. Raději tedy chodím delší cestou a průchod obcházím,“ uvedla Kamila Damborská ze Zlína.

Její slova potvrdila i Jana Zouharová z Otrokovic. „Myslím že z hlediska bezbariérovosti je to ve Zlíně skutečně největší perlička. Je to tu maximálně krkolomné,“ myslí si Zouharová.

Nejprve se podle ní musí přivolat obsluha, která výtah otevře. „Celou cestu pak držíte cuplík, abyste vyjeli nahoru. Vystupujete navíc jiným směrem, než jste nastoupili, takže prodrat se přes kočárek ke dveřím, abyste je otevřeli, je dost obtížné,“ uvedla Zouharová.

Potíže měla i Michaela Dolanská ze Zlína. „Šla jsem jednou s kočárkem a vůbec jsem se na obsluhu výtahu nedozvonila, takže mi nikdo neotevřel dveře a já musela jít na náměstí oklikou,“ posteskla si.

O průchod se stará firma Správa s.r.o. „Nechci se k tomu vyjadřovat, myslím, že vše je zde dostatečně zajištěno,“ uvedl odpovědný pracovník této společnosti Pavel Kročil.

Nikola Synek