Čokoládové pivo i víno, bílá čokoláda podtrhující chuť lososa, hovězí ve stylu chilli con carne nebo slavná mexická jídla.

Pořadatel sladkostmi kypícího festivalu je Francouz Chris Delattre. Před mnoha lety cítil, že potřebuje změnu. Do Česka přijel před patnácti lety jako turista, potkal zde podle jeho slov fajn lidi a zůstal půl roku. A pak už pořád. V roce 2012 uspořádal úplně první čokofest.

„Ve Francii jsem dělal PR a marketingovou propagaci společnosti zabývající se výrobou čokolády. Když jsem viděl, jak mají lidé v Česku rádi čokoládu, dostal jsem nápad uspořádat festival,“ vysvětlil počátek svého nápadu Chris. První z festivalů se konal v Olomouci.

Z AJŤÁKA CUKRÁŘ

Změnu potřeboval i Václav Kijonka z Dětmarovic u Karviné. Původně pracoval jako počítačový technik.

Teď má malou cukrárnu a v ní vyrábí kouzelné čokoládové dobroty. Od cupcaků s bohatou čokoládovou pěnou přes makronky až po kelímky s nugátovou a čokoládovou dobrotou pestře zdobenou a hříšně dobrou.

„Už jsem nechtěl sedět za počítačem,“ vysvětlil, proč dal před šesti lety přednost cukrářské čepici.

Nespočet barevně zajímavých kostiček poskládaných v řadě za sebou představoval Marek Váňa.

„Tohle je čokostka,“ ukazoval na pestrobarevnou nádheru.

Vysvětlil, že ne všechny kostičky jsou z čokolády, proto nenesou název čokokostka, ale čokostka.

„Kostičky jsou ze sladkých i slaných příchutí, specialitou je kostička z černého česneku,“ představil novinku na trhu, která se zatím nikde nedá koupit.

„Všechno je teprve v přípravě, ale co nevidět budeme mít jak stránky, tak další propagaci,“ uvedl.

Působil také jako šéfkuchař školy vaření a sdělil, že chuť čokolády se snoubí s téměř všemi ingrediencemi. Třeba v Mexiku je to podle něj zcela normální přísada do pokrmů.

„To jen u nás se tomu lidé diví,“ dodal.