„Je to parádní způsob poznávání ostatních kultur. Na webových stránkách couchsurfing.com se bezplatně zaregistrujete, napíšete své zájmy a zda můžete u sebe někoho ubytovat. Zároveň si tam můžete podle těchto profilů vyhledat přátele, které byste třeba v cizině rádi poznali,“ vysvětlil Martin Kašpárek ze Zlína.

CouchSurfingu se věnuje už několik let. Sám díky ochotě ostatních ubytovat jej u sebe doma procestoval osm zemí. U sebe zase hostil nové přátele například z Ruska, Řecka nebo Ameriky. „Ať už jste vy na návštěvě v cizině nebo přijede někdo za vámi, vždycky se vzájemně obohatíte tím, že můžete vnímat zvyky druhého běžné v jiné části světa. Navíc vás noví kamarádi zavedou mezi své přátele, a poznáte tak reálný život v dané lokalitě,“ nastínil.

Pokud se někdo pokusí systém jen zneužívat pro levné cestování a nechce být otevřený, brzo prý narazí. „Lidé musí umět nejen brát, ale i dávat. Každý profil člověka na webu je podepřen o reakce lidí, kteří se s ním setkali nebo jej kontaktovali,“ doplnil.

Proto prý také ani nikdy neměl u nových známých obavu o svoje bezpečí. Jak podotkl, není totiž ani podmínkou, že pokud se dva lidé kontaktují, musí člověk druhého do svého obydlí pozvat.

Systém začíná být oblíbený i v regionu, zejména mezi mladými lidmi. „Dnes je ze Zlína registrováno asi dvacet lidí plus spousta dalších z těch , co tu studují na univerzitě a jsou z jiných měst,“ nastínil ještě.

Jeden z mnoha jeho zážitků v rámci CouchSurfingu je z Norska. „Naši hostitelé byli členové vikingského klubu, a tak nás s sebou vzali na vystoupení a naučili nás házet oštěpem a střílet z luku,“ přiblížil.

Dalším člověkem zapojeným do CouchSurfingu je Petr Dubovský z Halenkovic na Zlínsku. „Zatím jsem nikde nebyl, ale za mnou už přijelo několik lidí. Například jednou jsem si psal s člověkem, který měl podobné zájmy, a už za chvilku mi zvonil mobil. Řekl, že je na cestách karavanem a během chvilky může být v naší obci,“ zavzpomínal Dubovský. Host měl navíc vlastní spaní zajištěné, a tak ho stačilo nechal parkovat s karavanem u nich na dvorku. „Hned jsme se šli věnovat paraglidingu, kvůli kterému jsme se dali předtím na webu do řeči,“ zavzpomínal Dubovský.

V současnosti je u něj ubytovaný Brian Zralek ze státu Tennessee v USA. „Cestuji po Evropě už tři a půl měsíce a získal jsem takto přátele už v devíti zemích. Využívám během cesty, kterou plánuji ještě asi na čtvrt roku, i levných ubytoven, ale to vás nijak neobohatí,“ přiblížil své zážitky. U sebe doma zatím prý nikoho nepřijal. „Až se vrátím, rád samozřejmě dobré lidi přivítám,“ naznačil Zralek.

Do Evropy se vydal právě poznávat jiné zvyky a zajímavé lidi. „V Česku mě nejvíc zaujalo, že se tu doma zouvá. A na Slovensku i tady, že vás hned pozvou na slivovici,“ sdělil své dojmy.

Jedním z důvodů, proč se vydal i k nám, bylo prý i to, že zde má asi svůj původ. „Pradědeček pocházel možná z Moravy, snad ze Zlína, prababička zase ze Žiliny na Slovensku. Zatím jsem ale nic bližšího nezjistil,“ uzavřel Američan.