Od roku 1989 neřešila Česká republika případ podobný Vrběticím, řekl premiér

„S celou situací v muničním skladu jsem se seznámil, sešel jsem se s experty. Umožnili jsme už v rámci prvního kroku posílení ostrahy v celém areálu, schválili jsme nasazení až sto vojáků armády ČR. Je to naprosto nezbytné, protože areál je přirozeně nebezpečný a bude," vyjádřil se premiér.

Druhým důležitým krokem podle něj je, aby vláda zajistila odvoz munice, a to tak, aby mohly být zahájeny sanační práce.

„V tuto chvíli jednáme se soukromými firmami, které tam mají uloženou munici. Z pohledu České republiky je to mimořádný stav, od roku 1989 tu nebyl podobný případ. A musím říct, že Česko není z hlediska krizových plánů připraveno na řešení takových situací. Neexistuje žádný záložní plán," přiznal Bohuslav Sobotka.

Sanace areálu u Vrbětic může být dle jeho slov zahájena až poté, co bude odvezena munice. Nejdříve se o to musí postarat vlastník, poté, když to nebude možné, zasáhne stát.

Teplota v ohnisku výbuchu už výrazně klesla, stále tam ale munice exploduje.

„Setkání nás zase posune dopředu, nicméně stav je stále stejný. V areálu objektu se nebude pohybovat nikdo jiný, než pyrotechnici a služba Policie ČR. Pyrotechnická služba má za cíl zabezpečit průjezdnost do areálu tak, aby v momentě, kdy nastane minimálně sedm dní bez výbuchu, mohli v co nejkratší době začít převážet munici na bezpečná místa," konstatoval v sobotu ve Vlachovicích policejní prezident Tomáš Tuhý.

Apeloval na všechny, aby dbali rad policistů a vojáků a nevstupovali do policejního prostoru. „Kdo by nalezl munici, nebo její poškozenou část, ať s ní nemanipuluje, ale bezprostředně předá policistům," zdůraznil Tomáš Tuhý.

Setkání s premiérem se zúčastnil i starosta Slavičína Jaroslav Končický. „Bylo nám řečeno, že vláda bude znovu jednat s obcemi a městy o budoucnosti tohoto areálu," kvituje Jaroslav Končický.

Ten také požadoval, aby při odvozu munice kamiony doprovázela vojenská policie.