Otázkou jsou zatím stále STAN a TOP 09.

Dvoudenní oťukávání politických stran tak přineslo konečně první výsledky. „Po vyhodnocení prvních kontaktních schůzek s politickými subjekty, které uspěly ve volbách do Zastupitelstva Zlínského kraje, došlo k dohodě mezi zástupci ČSSD a SPOZ o společném postupu v dalším vyjednávání o partnerech pro trojkoalici, případně čtyřkoalici," informovali včera společně hejtman Stanislav Mišák za ČSSD a předseda SPOZ Vratislav Mynář.

Přiberou lidovce?

Sami zemanovci se již před časem vyjádřili, že by pro ně byla nejpřijatelnější koalice ve složení s ČSSD a KDU-ČSL. Přijatelná by pro ně prý byla i KSČM, ovšem pouze s tichou podporou. Jak už ale bylo řečeno, Mišák nechce v radě lidoveckého lídra Jiřího Čunka.

Oficiálně se mají komunisté sejít se sociálními demokraty až v pondělí. Neoficiálně se však sejdou s ČSSD i se zemanovci už dnes večer. Lídr KSČM Ivan Mařák byl informovaností Deníku překvapen a zajímal se, odkud redakce informaci získala. „Zatím se ke mně nic nedostalo, ale nevylučuji, že se tyto informace dozvím během následujících hodin," mlžil včera odpoledne Mařák.

Podle něj se spojení zemanovců a sociálních demokratů dalo předpokládat. Díky mnoha hlasům voličů se tak jeví nejpravděpodobnější možnost trojkoalice v tomto složení. Už před dvěma dny se hovořilo v kuloárech, že jsou strany na spolupráci v podstatě domluvené. Nikdo z lídrů ji však zatím oficiálně nepotvrdil.

Lídr lidovců a kandidát do Senátu Jiří Čunek si se spojením dvou stran hlavu neláme. Po předvolebním hašteření se sociálními demokraty se při pondělním jednání vztahy lidovců s ČSSD prý zlepšily a tento výsledek očekával.

„Každý jedná, jak umí. Víme o možnosti vytvořit koalici ve složení ČSSD, KDU-ČSL a zemanovci. Tato možnost nás neuráží," reagoval Jiří Čunek. Při možnosti vytvořit čtyřkoalici by preferoval stranu STAN a TOP 09 před ODS.

Pro lídra Petra Gazdíka ze STAN a TOP 09 byla informace o společném jednání ČSSD a zemanovců přínosná. Alespoň tak prý ví, s kým dále jednat. „Se složením koalice, kterou zmínil Jiří Čunek, nemáme zásadní problém. Čtyřkoalici jsme v tomto složení navrhovali. Klíčovou úlohu by hrálo rozdělení funkcí a odborných odvětví," poznamenal Gazdík. Do koalice s komunisty by Starostové rozhodně nešli.

Občansko demokratická strana získala v krajském zastupitelstvu pět křesel. Lídra a současného náměstka hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše se včera kontaktovat nepodařilo.

Související ANKETA: Hlasujte, kdo by měl vládnout kraji