Sociální demokraté napadají schodek v hospodaření statutárního města Zlína ve výši 56 milionů korun, který radnice oznámila minulý týden.

„Jednoznačně je způsoben špatně nastaveným hospodařením ze strany rady města, v některých případech hraničících až s plýtváním,“ konstatoval Boris Popesko (ČSSD).

Náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld (M.O.R.), který má na starosti ekonomiku města, však s tímto názorem zásadně nesouhlasí. „Není pravda, že město Zlín hospodaří v roce 2011 se schodkovým rozpočtem. Rozpočet na rok 2011 byl schválen jako přebytkový,“ zareagoval.

Martin Mikeska (ČSSD) ale kontroval, že na možné výpadky v provozních výdajích v minulosti několikrát upozorňovali. Nárůst výdajů oproti roku 2010 potvrdil také Bedřich Landsfeld.

„Letos jsou skutečně vyšší, a to z důvodu nárůstu sociálních dávek, což jsou průtokové transfery, které se odráží jak ve výdajích, tak v příjmech. A také z důvodu odpočtu DPH a provozních výdajů Kongresového centra ve výši osmnáct milionů korun,“ naznačil náměstek.

Martin Janečka (ČSSD) se navíc pozastavoval nad prostředky, které jsou k dispozici na opravu majetku města. „Vloni to bylo 165 milionů a teď je to jen 80 milionů korun. Navíc pouze za předpokladu, že by se opravy realizovaly v rozsahu let předchozích bez ohledu na růst cen oprav,“ poznamenal. Má proto obavu, že městský majetek bude více chátrat.

Vládnoucí koalice prý navíc podle mínění Mikesky očekávala nepřiměřený pětiprocentní růst příjmů. Nezohlednila tak výhled Zlínského kraje, který byl opatrnější a odhadoval jej pouze na jedno procento.

„Příjmy dnes zaznamenávají výpadky v řádech desítek milionů korun. Podle našich odhadů to může být zhruba 100 milionů korun proti předloženému koaličnímu rozpočtu pro rok 2011,“ doplnil Mikeska.

Radní Landsfeld však postup koalice brání. „Odhad daňových příjmů byl navržen podle předpokladu ministerstva financí a zkušeností nezávislých odborníků, tak jako každý jiný rok,“ naznačil.

Zástupci zlínské ČSSD se také podle svých slov obávají řízeného zadlužování statutárního města Zlína. Radní zodpovědný za ekonomiku města i tomuto tvrzení oponoval.

„Je to paradox. Sociální demokraté, kteří v předchozích letech vládli na radnici, křičí, že zadlužujeme město. Přitom my jsme převzali úvěry, které sjednávali oni. Jiný úvěr, který by zvyšoval zadlužení města, jsme nepřijali,“ podivoval se Landsfeld. Loňské hospodaření bude předmětem čtvrtečního zastupitelstva. Dá se očekávat, že se některé názorové rozpory ještě vyhrotí.