O víkendu o tom rozhodli účastníci krajské konference ČSSD v Luhačovicích. „Současně schválili i kandidátní listinu pro krajské volby,” řekl krajský předseda Petr Navrátil. Ostatní politické strany teprve kandidátky připravují.

„Kandidátní listina dostala velkou podporu, hlasovalo pro ni 90 ze 106 účastníků konference,” uvedl Navrátil, který na kandidátní listině obsadil druhé místo za Mišákem. Na třetím místě figuruje krajská radní Taťána Nersesjan a na čtvrtém náměstek hejtmana Jaroslav Drozd. První pětici uzavírá bývalý starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof.

Mišák bude stranu zastupovat i v senátních volbách.

Zatím není jasno o Mišákových protikandidátech na hejtmana. Dá se očekávat, že ODS povede do voleb opět nynější statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš, který podle regionálního manažera strany Jaroslava Burkarta již dříve posbíral okresní nominaci ve Vsetíně, Uherském Hradišti a Kroměříži.

Lídra do krajských voleb budou ještě v listopadu vybírat lidovci. Podle tajemnice strany Karly Vaculínové jednotlivé regiony zatím navrhly stávajícího náměstka hejtmana Jindřicha Ondruše, náměstka zlínského primátora Miroslava Kašného, starostu Bystřice pod Hostýnem Zdeňka Pánka a místostarostu Ostrožské Nové Vsi Pavla Botka. „Vůli ucházet se o post lídra vyjádřil mimo to i Jiří Čunek,” řekla již dříve Vaculínová.

Ve Zlínském kraji léta vládne velká koalice ČSSD a ODS. Ve stávajícím i v minulém volebním období dvě velké strany doplňovali lidovci. V roce 2004 se stal hejtmanem Lukáš z ODS, která volby vyhrála s 16 mandáty. Minule se role obrátily a v čele kraje stanul Mišák z ČSSD, která získala 18 křesel.

Lukáš se stal jeho statutárním náměstkem. ODS má 11 křesel, KDU-ČSL šest a opoziční STAN a KSČM zastupuje po pěti lidech. V krajské radě zasedá pět sociálních demokratů a po dvou zástupcích ODS a lidovců.

Zástupci šesti politických stran podepsali v září výzvu proti vzniku velké koalice na zlínském krajském úřadě po příštích volbách. Výzvu podporují Starostové a nezávislí, TOP 09, M.O.R. - hnutí za Morální Očistu Radnice, Strana práv občanů - zemanovci, Zlínské hnutí nezávislých a Strana zelených. Nejde ale o koaliční dohodu, do voleb zatím jdou spolu jen TOP 09 a STAN. Výzva je otevřená i dalším stranám.