Zařízení by vyrábělo energii pro čističku vod

„Jsme velmi rádi, že se nám podařilo rozsáhlý a náročný projekt kanalizace a čističky dokončit," svěřil se Deníku předseda Svazku obcí Karel Mozgva. „S realizací nám pomohl Zlínský kraj 30 miliony korun a pochopitelně jsme získali dotace z Evropské unie a Státního fondu životního prostředí. Přibližně 30 milionů korun doplatily obce z vlastních prostředků krytých úvěry," popisuje Mozgva. Na projektu, který byl ukončen v roce 2011, má každá ze čtyř obcí podíl přibližně 70 milionů korun.

„Realizaci projektu kanalizace našich obcí vnímám velmi pozitivně. Projekt přispěl k větší čistotě vodních toků, prospěl přehradě, ale především nás zbavil do budoucna velkých starostí s likvidací odpadních vod," sdělil Deníku starosta Horní Lhoty Josef Šenovský.

„Jako Svazek obcí provozujeme celé dílo sami a taky si vybíráme stočné. Vybudovali jsme také čistírnu odpadních vod," pochvaluje si předseda. „Musím říct, že pan Mozgva se o vybudování kanalizace i čistírny zasloužil velkou měrou," potvrzuje starostka Sehradic Silvie Pospíšilová. „Bez něj by to určitě nebylo," domnívá se. Mozgva přitom nadšeně několik let čistírnu na okraji Dolní Lhoty sám obsluhoval. „Ona ta čistírna funguje sama, nepotřebuje přímé ovládání, ale chtěl jsem, aby vše bylo perfektní a kontroloval jsem to," vysvětluje.

Smělé plány Svazku obcí pokračují i v současnosti. „Rádi bychom přímo na čističku v Dolní Lhotě umístili fotovoltaickou elektrárnu," plánuje Karel Mozgva. „Pochopitelně pokud nám to povolí," směje se. Záměr s budováním fotovoltaické elektrárny plně podporuje také starosta Horní Lhoty. Fotovoltaické panely na střechy patří na rozdíl od polí," říká Šenovský.

„Provoz čistírny vyžaduje elektrickou energii, orientace střešních rovin je pro sluníčko příznivá, takže máme velmi vhodné podmínky pro budování systému ostrovní elektrárny," dodává Josef Šenovský.

Fotovoltaická elektrárna by byla na střeše čističky a vyráběla by elektřinu pro vlastní provoz, který svou podstatou biomechanického čištění má průměrnou spotřebu 380 KWh/den. Tím by obce ušetřily nemalé peníze za energie na provoz ČOV. Nyní se připravuje projekt.

MARCELA KANIOVÁ