Podle organizátorů petiční akce další podpisy přibývají. Archy však podle hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka stále na úřad nedorazily, proto nelze uvažovat o tom, že by se referendum mohlo uskutečnit zároveň s krajskými volbami 2. a 3. října 2020.

Škoda Meeting Zlín.
Víkend nabídne sraz majitelů vozů značky Škoda, hudbu, drinky či dětský den

„Referendum se řídí zákonem a ten stanoví lhůty. Už to nelze stihnout současně s krajskými volbami, což by vyšlo kraj na 7 milionů korun. Bude muset být v samostatném, pozdějším termínu, což už kraj bude stát 27 milionů,“ připomněl Jiří Čunek s tím, že referendum bude možná zbytečné, protože samotné krajské volby, budou jakýmsi „referendem“ o nové nemocnici.

„Jsem přesvědčen, že krajské volby budou o nové nemocnici a o krajském zdravotnictví. Proto si myslím, že není třeba již vyhazovat další peníze,“ míní hejtman.

Autoři petice se budou snažit dál

„Máme spočítáno něco přes deset tisíc podpisů, příští týden budeme vědět více, budou se svážet archy ze sběrných míst, pevně věříme, že vše stihneme,“ přesto doufá v optimistický výhled jeden z organizátorů petiční akce senátor Tomáš Goláň.

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a ředitelka KHS ZK Eva Sedláčková na tiskové konferenci ke konání velkých akcí v souvislosti s Covid 19 ve Zlíně, 5. srpna 2020
Hromadné akce nerušíme, není důvod, zní od zástupců kraje

„Jestliže termín voleb nestihneme, nevadí, budeme v našem snažení pokračovat dál. Podpisy přibývají, proto se o vyhlášení referenda budeme snažit dál,“ doplnil Tomáš Goláň.

Podle zákona musí mít petiční archy nejméně šest procent oprávněných voličů, což je v případě Zlínského kraje necelých 29 tisíc hlasů.