Během tohoto týdne už dostali svou podobu Vladimír Karfík, Antonín Baťa, Tomáš Baťa, Antonín Bajaja, František Gahura, Hermína Týrlová nebo Karel Zeman.

Do konce příštího týdne, kdy bude umělec s malbou hotov, přibydou Otto Wichterle, Emil Zátopek, Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka.

„Sice je to lepší povrch než zastávka, ale zase je to náročné v tomto tropickém počasí, kdy tady zhruba od jedné hodiny svítí sluníčko,“ povzdechl si autor kreseb Michal Filák alias ProroK.

Zlín si jej vybral na zkrášlení plochy u železniční tratě v Dlouhé ulici.

„Dříve tady byly prodejny, které už nefungují a nevyužitý prostor chátral. Rozhodli jsme se jej zabednit a plochu zkultivovat,“ popisuje mluvčí města Tomáš Melzer.

Předchozí spolupráce v rámci participativního rozpočtu Tvoříme Zlín s Michalem Filákem byla úspěšná, a tak jej město oslovilo znovu.

„Jižní Svahy jako největší sídliště "dostaly" obličeje rodiny. Pro centrum města jsme vybrali zlínské osobnosti, které se zasloužily o rozvoj města,“ dodal Melzer. 

Zkrášlí i autobusové nádraží 

Revitalizace plochy stála 150 tisíc korun.

Dalším místem, které čeká na zkrášlení, je autobusové nádraží. Zlín už strhl plechovou budku, která sloužila jako bufet a nyní zbývá vymyslet, čím plochu zkulturnit. Alespoň trochu, protože autobusové nádraží by si zasloužilo kompletní rekonstrukci.

Michal Filák úspěšně zkrášlil zastávky Česká na Jižních Svazích. Jeho grafity s usmívajícími se obličeji doslova oblétlo sociální sítě na Zlínsku.

„Zatím jsem nezaznamenal kritiku. I lidi, kteří kolem chodili, když jsem rodinu maloval, mě chválili a fandili mi," řekl mladý umělec.

Původně měl přetvořit jen jednu zastávku, jeho styl se ale natolik líbil, že byl osloven i pro druhou plochu naproti přes cestu.