Akce v sobě nese tři nosné prvky, na nichž tělovýchovná organizace Orel staví své působení, a to sport v podobě putování na kole, kulturu v pozorování a rozmanitosti krajiny a duchovní rozměr, což je vrchol celé pouti.

Cyklisti dnes zdolají první etapu do 100 kilometrů vzdáleného Mikulova, kde je čeká první nocleh v tělocvičně základní školy. Z Mikulova poté peloton zamíří do Rakouska, kde je naplánován volný den s prohlídkou Vídně. Další zastávky čekají cyklisty ještě v dolnorakouských městech Krems a Gaming.

Nejmladší účastník cyklopoutě má 15 let, nejstarší 68. "Sám jsem celou trasu projel a dá se v pohodě zvládnout. V případě jakýchkoliv potíží s námi jedou i doprovodná auta, která účastníkům převážejí věci, máme zajištěné zdravotní i technické zázemí," poznamenal Gabriel.

Na bezmála 400kilometrovou trasu se vůbec poprvé vydala i třiadvacetiletá Marie Podolová z Frýdecko-Místecka. Strach před startem netajila, odvahu jí dodávali hlavně mnohem starší cyklisti. "Když to ujedou oni, tak já snad taky. Navíc si mohu jet svým vlastním tempem, tak to snad zvládnu. Nejvíce jsem za den ujela kolem 60 kilometrů, 100 ještě nikdy," svěřila se mladá cyklistka.

Do Mariazell dorazí peloton v neděli odpoledne. Na cyklisty poté čeká bohatý program. Do poutního místa přijedou lidé například z Polska, Slovenska, Maďarska, Bosny a Hercegoviny. Setkání v Mariazell potrvá do středy 15. srpna, kdy vyvrcholí slavností Nanebevzetí Panny Marie. Právě tomuto svátku je zasvěcená bazilika v Mariazell, která letos slaví 850 let od svého založení. "Celé setkání je jakýmsi předmostem pro zářijovou návštěvu papeže Benedikta XVI. tohoto pro Evropu významného kulturního a duchovního místa," doplnil Gabriel.