„Propojit naše města bezpečnou cyklostezkou bylo vždy jednou z našich priorit a vše by se už mělo podařit. Problematické pozemky jsme vykoupili, financování je zajištěné.

Cyklisté už za pár měsíců nebudou muset hazardovat se životem na frekventované silnici I/49, ale užijí si klidnou jízdu podél řeky Dřevnice," těší zlínského primátora Miroslava Adámka.

Zlínu chybí dokončit úsek dlouhý necelých tři a půl kilometru. „Cyklostezka bude mít i tam šířku tři metry, povrch bude asfaltový, takže ho využijí i ti, co jezdí na kolečkových bruslích," nepochybuje radní Josef Novák, do jehož kompetencí výstavba cyklo-stezek patří.

Dostavba cyklostezky ze Zlína do Otrokovic se opět naplno rozběhla v roce 2012. Postupně se podařilo dostavět téměř kilometrový úsek z Louk do Malenovic a především vykoupit chybějící pozemky.

Celkové náklady na dokončení cyklostezky vyjdou na téměř 25 milionů korun, z nichž 20 milionů korun město pokryje z dotace, kterou získalo z Regionálního operačního programu Střední Morava. Cyklostezka začne v březnu růst i z otrokovické strany.

„Hotovo by mělo být v září. Náš úsek, který povede až na hranici katastru Otrokovic, je dlouhý přibližně tři kilometry," uvedl otrokovický starosta Jaroslav Budek.

Cyklostezka se bude stavět i na druhé straně Zlína, od zoo směrem na Lukov. Jde o úsek dlouhý 1322 metrů, práce začnou v březnu a skončí na podzim. Náklady jsou spočítané na cca 15 milionů korun, 9,5 milionu tvoří dotace z ROP Střední Morava, zbytek dofinancuje ze svého rozpočtu město.

Stavba cyklostezky je provázána s rekonstrukcí souběžně vedené silnice III/49015 podél areálu zoo Lešná, kterou investorsky zajišťuje Zlínský kraj. Práce začnou zřejmě ve druhé polovině března a potrvají do konce června. Probíhat budou převážně za částečné uzavírky silnice. Termín úplných uzavírek dosud není známý.

„Po dobu rekonstrukce silnice chceme zajistit dopravní dostupnost k parkovišti u zadní vstupní brány do zoo Lešná," ujistil Josef Novák. (hed)