Otrokovice, Tečovice, Zlín, Lípu, Zádveřice a Vizovice má za několik let spojit takzvaná páteřní, dvaadvacet kilometrů dlouhá cyklostezka. Hotové jsou prozatím ale jen některé její části.

Nové cyklostezky ve Zlíně

Těsně před dokončením je cyklostezka Prštné-Louky. „Vybudování přibližně kilometr a půl dlouhého úseku stálo deset milionů korun,“ připomenula mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Stavbaři chtějí v letošním roce prodloužit i cyklostezku v Malenovicích. „Chceme ji protáhnout až po zdravotní středisko u pošty. V tomto úseku počítáme s dotací šesti milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Cyklostezku v dalších letech protáhneme ještě dál,“ pokračovala Masaříková.

Pohodlně i v dalších městech a obcích

Stavbu nových cyklostezek plánují další města a obce v okresu. „Například Fryšták, Lukov, Lípa, Zádveřice, Kašava, Sazovice, Mysločovice,“ uvedl předseda Svazku obcí Region Zlínsko Ondřej Kapusta, který stavbu páteřní cyklostezky zašťiťuje.

Podle předsedy mikroregionu Lukovské podhradí a starosty Fryštáku Lubomíra Doležela se mohou cyklisté například těšit na brzké propojení Zlína a Lukova.

„Cyklisté se dostanou bezpečně ze Zlína do rekreační zóny bez toho, aby jeli po hlavní silnici. Existuje na to už vyhledávací studie. Je to jedna z priorit mikroregionu,“ řekl Doležel.

Také z Fryštáku mají vést dvě nové cyklostezky. „Jedna povede na Lukov podél hlavní silnice a chystáme také propojení Fryštáku s Rackovou. Na to už připravujeme stavební povolení. Po roce 2010 bychom chtěli stavět,“ sdělil Doležel. „Finance chceme čerpat i z fondů přeshraniční spolupráce. Samozřejmě i z Regionálního operačního programu,“ doplnil.

Nové trasy pro cyklisty chystají i ve Slavičíně. „V roce 2006 jsme za šest milionů korun zrekonstruovali takzvanou starou nevšovskou cestu. Zatím čtyři kilometry spojující Slavičín a Nevšovou. V letošním bychom chtěli spojit Nevšovou a Luhačovice. Trasa povede téměř po vrstevnici. V Luhačovicích je hodně turistů, domníváme se, že cyklotrasa bude hodně využívána,“ uvedl starosta Slavičína Jaroslav Končický.

Zkušenosti cyklistů

Cyklisté oslovení Deníkem ve Zlíně každý nový kilometr cyklostezek vítají. Zároveň ale měli k cyklostezkám řadu připomínek.

„Snažím se využívat všechny cyklostezky. Nejčastěji jezdím ve směru na Otrokovice. Zatím je to tam špatné. Musím se proplétat mezi auty. Není to bezpečné. Jezdím ale i na opačnou stranu ve směru na Lešnou. Tam je to lepší,“ usmál se cyklista František Bajza ze Zlína.

„Na Zlínsku jezdím na Všeminu, Fryšták, Lukov. Hodně často po cyklostezce směrem do zoo. Přes víkendy je tam ale strašně moc lidí. Provoz brzdí ženské s kočárky, bruslaři. Ale ve všedních dnech je to tam super,“ pokračoval Jan Rudolf ze Všeminy. „Uvítal bych cyklostezku z Jižních Svahů. A cyklostezku ze Zlína do Otrokovic,“ doplnil.

Kudy kam? Napoví internet

Cykloturistům plánujícím cestování po Zlínském kraji nabízí od začátku tohoto roku své služby nový web. Na internetových stránkách www.vychodni-morava.cz se například dozvědí, kde se konají zajímavé akce, jaké jsou otevírací doby jednotlivých památek, v kterých restauracích podél cesty se mohou dobře najíst a kde pohodlně vyspat.

„Turistický informační portál Zlínského kraje spravuje ho centrála cestovního ruchu východní Moravy. Jsme na něj hrdí, řekl bych, že je to zdařilé dílo. Na tomto webu nacházejí potřebné informace různé skupiny turistů, určitě i cykloturisté. Cykloturistika je jeden z produktů, na který se orientujeme,“ sdělil krajský radní zodpovědný za cestovní ruch Jindřich Ondruš.

Martin Lavay