„Pan Zimovčák vymyslel výborný projekt, který pomůže dětem a zdravotnickým zařízením, jež je léčí. Jsem velmi rád, že se k němu můžeme připojit, a podpořit tak skvělou myšlenku,“ řekl zlínský primátor Miroslav Adámek.

Cílem Zimovčákova projektu je podpořit onkologicky nemocné děti a jejich rodiny. „V rámci loňského prvního ročníku se organizátorům podařilo získat 600 tisíc korun, které věnovali šesti dětským onkologickým klinikám na území České republiky a Slovenska,“ podotkl mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Vloni se trasy dlouhé 1450 kilometrů, která vedla z východoslovenské Nové Sedlice do západočeské Aše, účastnilo více než 1200 aktivních cyklistů. Letošní start je naplánován na 8. června. „Trasa měří 1635 kilometrů a bude mít opačný směr. Tentokrát začíná v Aši a končí v Nové Sedlici,“ přiblížil Dvořák.

„Československá“ cyklotour by měla trvat deset dní. „Připojit se k nám může se svým kolem kdokoliv,“ vyzval k účasti Josef Zimovčák s tím, že jakou vzdálenost chce kdo ujet, je individuální.

Boj o krev

Radnice v současné době pracuje na doprovodném programu, který se uskuteční na náměstí Míru. Tam by měl peloton dorazit v neděli 12. června kolem 13. hodiny. Na podobu doprovodných akcí měl vliv také zlínský primátor, který chce při této příležitosti propagovat bezplatné dárcovství krve.

„Je to téma, které podpoří hlavní myšlenku cyklotour. Do propagace bezplatného dárcovství krve chceme zapojit i místní osobnosti a také členy rady,“ přiblížil Adámek.

Jeho idea se dočkala reálné podoby již ve čtvrtek. Transfuzní stanici Krajské nemocnice Tomáše Bati navštívil primátor Adámek, hokejisté PSG Zlín Petr Čajánek a Petr Leška a herci Městského divadla Zlín Luděk Randár a Kateřina Liďáková.

„Další členové rady tomu také neuniknou,“ slíbil mluvčí radnice Zdeněk Dvořák, který s darováním krve také neváhal. Na všechny čekalo nejprve vyplnění formuláře, který oddělí vhodné dárce od nevhodných, pak zkušební odběr, prohlídka u lékařky a nakonec ono křeslo, díky němuž jsou zachraňovány životy.

Přínos podobných akcí ocenila také primářka transfuzního oddělení Yvetta Stavařová. „Právě darování krve je nebývale důležité, protože sami nevíme, kdy ji budeme potřebovat. Tyto aktivity navíc často přilákají nové dárce,“ uvedla.

I oba hokejisté zlínského klubu si ve čtvrtek odbyli svou dárcovskou premiéru. „Jsem rád, že jsem mohl přijít a darovat. Slyšel jsem sice, že někteří u toho dokonce omdlévají, ale zaplať pánbůh mně se to vyhnulo,“ pousmál se Petr Leška. Jak on, tak Petr Čajánek se shodli, že je to více než potřebné. „Všichni víme, že s krví je problém, proto jsme se rádi připojili. Doufám, že to pomůže, a určitě se sem budeme vracet,“ dodal za oba Čajánek.

Zároveň vyjádřil obdiv pravidelným dárcům. „Když jsme dneska slyšeli, že tady někteří měli třeba přes šedesát odběrů nebo dokonce devadesát osm, pak nás to nutí k zamyšlení,“ konstatoval.

Dvacet dřepů a kolečko kolem pavilonu

Herci byli přece jen o poznání zkušenější. „Za studentských let v Brně jsem byl pravidelným dárcem, také proto, že to bylo spojeno s jistými úlevami. Pak jsem měl pauzu a teď jsem byl podruhé tady ve Zlíně,“ pousmál se Luděk Randár.

Kromě toho potvrdil bezpečnost procedury. „Odběr neměl žádný vliv na mou psychickou či fyzickou kondici. Jestli tato akce pohne alespoň s jedním člověkem, aby zvedl telefon a zavolal či přišel, pak je to jenom dobře,“ dodal.

Také jeho kolegyně již měla zkušenosti. „Byla jsem podruhé. Už mi sice nedali odznáček, ale mám ho doma schovaný. Z podobných akcí jsem nadšená, protože dost často strhnou ostatní,“ řekla Kateřina Liďáková.

Při nultém odběru pocítila sice nevolnost, ale ani ta ji neodradila. „Při prvním už to bylo fajn. Dnes jsem sice měla nízký tlak, ale dostala jsem kafe a pokyny, jak ho zvýšit,“ dodala s tím, že po dvaceti dřepech a kolečku kolem pavilonu byla připravena.