„Operační program Doprava, který to umožní, čeká už jen na podpis evropského komisaře. Stát by se tak mělo do čtrnácti dní,“ řekl na sobotním setkání se starosty, místostarosty a radními Zlínského kraje, které se uskutečnilo ve Všemině na Zlínsku, ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS).

Česko má podle něho dostat šest miliard eur, které musí do roku 2013 vyčerpat. „Spolu s penězi ze státního rozpočtu to bude neskutečný balík. Do roku 2013, nejpozději 2015, za tyto finance chceme proto dostavět komplet celou dálniční sít včetně rychlostních komunikací,“ vysvětlil ministr. Délka dálniční sítě v Česku se má podle něj zdvojnásobit. „Nyní máme přibližně tisíc kilometrů dálniční sítě. Po roce 2013 jí bude ještě jednou tolik,“ doplnil.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) prý v rozmezí let 2008 až 2010 navíc uvolní každý rok na výstavbu komunikací devadesát miliard korun. „To je o třicet miliard více než v minulých letech,“ doplnil Řebíček s tím, že konkrétně Zlínský kraj se dočká dokončení rychlostních komunikací R49, R55 i dálnice D1. „Do výstavby ve Zlínském kraji půjde nadstandardní množství finančních prostředků,“ potvrdil Jiří Novák ze SFDI.

V několika příštích letech spolyká stavba dálnice a rychlostních komunikací v regionu dohromady přes šestnáct miliard korun ze státního rozpočtu. Z evropských fondů přitečou do kraje další stovky milionů.