V opravovaném úseku bude provoz zredukován do jednoho jízdního pruhu. Dokončení prací plánuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve druhé polovině září.

„Půjde o část komunikace I/49 od sjezdové rampy z dálnice D55 za nákupní centrum Centro Zlín. Oprava se bude týkat i sjezdových ramp z dálnice D55 v EXITU 32, které budou uzavřené. To znamená, že z dálnice D55 bude možný sjezd v EXITU 30 v Otrokovicích nebo EXITU 34 v Napajedlích,“ uvedla mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková.

Obnova povrchu silnice a s ní spojené dopravní komplikace, které v červenci a začátkem srpna komplikovaly provoz v centru města se tak aktuálně přesunou do Malenovic. Se zdržením musí počítat nejen řidiči, ale i cestující v MHD.

„Opět bohužel můžeme očekávat vytváření kolon vozidel před částečnými uzavírkami v opravovaných úsecích a zpožďování spojů MHD. Největší dopady se pravděpodobně projeví na trolejbusových linkách č. 2, 6, 10, na autobusové lince č. 70, případně i na malenovické autobusové lince č. 51,“ upozornil vedoucí dispečer Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO) Jan Tesař.

Vizovické Trnkobraní. Ilustrační foto
Vizovické Trnkobraní přehledně: program, vstupenky, cesta, parkování

V období od pondělí 21. srpna do neděle 3. září se bude pracovat v úseku od sjezdu z dálnice D55 po obchodní zónu LAPP.

„Budou uzavřeny oba jízdní pruhy ve směru od Otrokovic do Zlína, vypnuto elektrické napájení trolejového vedení a veškerý provoz včetně MHD bude převeden do dvou jízdních pruhů v opačném směru komunikace. Na linky 2 a 6 bude moci DSZO nasadit pouze trolejbusy s dieselagregátem nebo bateriemi a autobusy. Zastávka MHD Malenovice-obchodní zóna LAPP bude (pouze) ve dnech 26. a 27. srpna zrušena a cestující budou moci použít až následující zastávku Malenovice-ZPS,“ informoval za DSZO Vojtěch Cekota.

V pracovních dnech od pondělí 4. do pátku 8. září budou práce silničářů přerušeny a provoz na silnici bude normální.

V době od soboty 9. do středy 13. září se bude opravovat úsek od obchodní zóny LAPP po první odbočku k obchodnímu areálu Centro a od druhé odbočky k Centru dále několik desítek metrů směrem na zastavěnou část Malenovic, a to pravý (vnější) jízdní pruh ve směru jízdy do Zlína.

„Vozidla včetně MHD budou používat levý jízdní pruh. Zastávka MHD Malenovice-obchodní zóna LAPP bude dočasně zrušena. Zastávka MHD Malenovice-ZPS bude přesunuta na provizorní stanoviště asi 200 metrů před současné umístění,“ uvedl Vojtěch Cekota.

Od čtvrtka 14. do pondělí 18. září bude z důvodu prací silničářů uzavřen levý (vnitřní) jízdní pruh ve směru na Zlín ve stejných dvou úsecích jako v předchozím časovém období.

„Zastávky MHD Malenovice-obchodní zóna i Malenovice-ZPS budou fungovat bez omezení na svém původním místě,“ informoval Cekota.

Od úterý 19. do čtvrtka 21. září se práce silničářů přesunou do úseku mezi první a druhou odbočkou k Centru a budou pracovat v levém (vnitřním) jízdním pruhu, od pátku 22. do neděle 24. září ve stejném úseku v pravém (vnějším) jízdním pruhu.

Oprava dopravní tepny ve Zlíně začala. Řidiči trávili ráno v koloně; pondělí 10. července 2023
Oprava hlavní dopravní tepny I/49 ve Zlíně začala. Řidiči trávili ráno v koloně

„Trolejbusy linky č. 10 se v obou těchto termínech nedostanou na konečnou stanici Malenovice-Centro. Místo ní budou končit na zastávce Malenovice-ZPS ve směru jízdy na Otrokovice a z této zastávky ve směru jízdy na Zlín budou také vyjíždět. Autobusu linky č. 51 se toto omezení nedotkne, bude dál zajíždět náhradním způsobem i na točnu Malenovice-Centro,“ sdělil Vojtěch Cekota.

Od pondělí 25. září by měl být provoz na silnici I/49 v oblasti Malenovic bez omezení.

„Uvedené termíny jsou předběžným návrhem. Zejména z důvodu nepříznivého počasí se ještě mohou měnit,“ upozornil vedoucí dispečer Jan Tesař.

„Prosíme cestující, aby věnovali pozornost informacím zveřejňovaným na zastávkách, cestovali s větší časovou rezervou a přizpůsobili se mimořádné situaci. Z hlediska dispečerského řízení provozu děláme všechno pro to, aby negativní dopady prací silničářů na fungování MHD byly co nejmenší,“ uzavřel.