Polešovická elektrárna, která byla při slavnostním otevření zažehnána farářem Vítem Hlavicou, se nachází na ploše o rozloze šesti hektarů a má 20800 solárních panelů. Její výkon je 1,56 megawattů. „Energií můžeme zazásobit asi pět stovek domácností,“ informoval spolumajitel solární elektrárny v Polešovicích Antonín Štěrba, podle kterého je jejich zařízení rozlohou srovnatelné s elektrárnou v Ostrožské Lhotě.

Právě lhotská elektrárna je na Slovácku nejstarší a vyrostla před dvěma lety. Postupně se rozrůstala, až dosáhla současné podoby. „Nyní máme na šesti hektarech 11870 solárních panelů. Jsme schopni dodat energii až do šesti set padesáti domácností,“ řekl jednatel společnosti HiTechSolar, která vlastní solární elektrárnu v Ostrožské Lhotě, Vladimír Mléčka.

Zhruba roční provoz má za sebou také solární elektrárna v Hluku. Od konce minulého roku vyrábí elektrickou energii i v Uherském Ostrohu. „Panely máme rozmístěny na téměř třech hektarech,“ uvedl jednatel společnosti MCG Invest Pavel Vaďura, podle kterého dosahuje výkon elektrárny jednoho megawattu.

Další solární zařízení vzniká například v Buchlovicích. „Staví se na téměř třech hektarech. V současné době by měla být zahájena instalace solárních panelů. Dokončení je v plánu ještě v letošním roce,“ konstatoval starosta Buchlovic Jiří Černý.

Avšak podpora obnovitelných zdrojů energie by měla v budoucnu doznat změn. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž připravuje novelu zákona o podpoře výroby elektřiny. „Naší snahou je snížit meziročně minimální výkupní cenu fotovoltaiky o pět procent. Důvodem je návratnost investicí na vybudování sluneční elektrárny do patnácti let, což je v současné době nastaveno na pět až sedm roků,“ uvedl mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Matyáš Vitík.

Celkem je v české republice v současné době 2235 již funkčních solárních elektráren.