O všechny zisky přišli vloni například provozovatelé vleků ve Študlově na Valašskokloboucku. „Minulou zimu u nás napadlo jenom patnáct centimetrů sněhu, takže se vůbec nedalo lyžovat.

Nemáme sněžné dělo, takže jsme nemohli ani uměle zasněžovat,“ řekl Jan Číž, který se o vlek stará. Dodal, že museli dokonce žádat obec o dotaci, protože peníze z provozu vleku jdou každoročně na fotbalový tým nebo jiné akce v obci. Teď se Číž obává, aby letošní zima nebyla podobná té loňské. „Kdyby nenapadlo, tak to by byla už úplná katastrofa, protože jsme nedávno pořídili novou rolbu a potřebujeme ji teď splatit,“ mínil Číž.

Některé menší vleky musely kvůli teplé zimě zastavit investice, věří, že nová sezona bude lepší

Podobně jsou na tom vlekaři v Pozděchově na Vizovicku, kde se vloni lyžovalo pouze tři týdny. „Sezona byla opravdu špatná, nevydělali jsme skoro nic, takže jsme museli zastavit veškeré investice,“ sdělil provozovatel vleku Pavel Zicha. Jedinou opravou, do které se letos na pozděchovském vleku pustili, bylo rozšíření parkoviště u svahu. „Doufám ale, že bude v zimě alespoň mrznout, abychom mohli uměle zasněžovat technickým sněhem, a vlek byl v provozu,“ zadoufal Zicha.

Pořádnou zimu by si přál i předseda Lyžařského klubu ve Valašských Kloboukách Robert Roszbeck. „Sníh by mohl přijít až v prosinci. Protože vloni napadl už v listopadu a sezona stála za nic. Raději krátkou a pořádnou zimu než dlouhou a mírnou,“ sdělil Roszbeck.

Valašskokloboucký lyžařský klub však podle něj ztrátový nebyl. „Přišli jsme sice o zisky, ale provozujeme celoročně lyžařskou chatu, takže jsme to ustáli. Ale nechci ani pomyslet na to, co by bylo, kdyby sníh nenapadl ani letos,“ dodal Roszbeck.

Dva týdny se minulou zimu lyžovalo také ve Zlíně. Podle Olgy Křížové z Lyžařského svahu Zlín jim však nevydařená sezona výraznější problémy nepřinesla.

„Je to jenom jedna část našeho podnikání, nejsme na tom tolik závislí,“ řekla Křížová.
Dodala, že pro tuto zimu pro návštěvníky připravili několik novinek. „Prodloužili jsme dětský lyžařský vlek, položili nový povrch na svah a chystáme také změny v zasněžování,“ prozradila Křížová.