Pro křehkou radniční koalici je to v pořadí už třetí změna. Novým členem koalice zlínského magistrátu se tak stalo právě vzniklé Hnutí Zlín 21. Již dříve se rozštěpilo hnutí MOR, kde část zastupitelů odešla do opozice a část zůstala v koalici pod názvem Zlínská volba.

Mezi změny se také musí počítat rozpad Věcí veřejných. Členové této strany jsou dnes ve zlínském zastupitelstvu jako nestraníci.

Předsedou nového hnutí Zlín 21 je Aleš Dufek, náměstek zlínského primátora. Po-
dle jeho slov však tento „projekt" není jeho nápadem. „Pro zakládání nového politického uskupení už mi chybí dostatek chuti a energie. Nakazilo mě však nadšení a až trochu taková politická naivita dalších zakládajících členů," uvedl Aleš Dufek.

Mezi zakladatele hnutí patří například Karel Ročák, Radek Šenkeřík nebo Michal Pernička. „Naším úmyslem není poškozovat současnou koalici, naopak chceme dále udržovat její jednotu a akce- schopnost," ujistil náměstek Dufek.

Co na to primátor Miroslav Adámek, zvolený rovněž za TOP 09 a STAN? „Měl bych dostat metál. Vést tuhle koalici je jako hlídat pytel blech," reagoval odlehčeně primátor. Pak ale s vážností dodal, že vznik nového subjektu nesouvisí podle něj ani tak se situací v koalici, jako s nedávnými změnami v regionálním vedení TOP 09. A ty byly zásadní.

„To, že se do nového hnutí přidali i někteří zastupitelé zvolení za STAN, beru jako fakt," reagoval Miroslav Adámek. Jako zásadní vnímá skutečnost, že koalice pokračuje dál, že nepřišla o další členy. Nové hnutí chce, citováno, potlačit démona agrese, zostuzování a pomluv, který byl do současné politiky vypuštěn.

„Lidé jsou už unaveni podpásovkami a osočováním. Ve společnosti vzrůstá agresivita. Dělejme to jinak," doplnil náměstek zlínského primátora. Hnutí se distancuje od pravice i levice.

Z šesti zastupitelů nominovaných za STAN (Starostové a nezávislí) zůstali v původních barvách jen tři. Mezi nimi například primátor Miroslav Adámek. Z pěti bývalých zastupitelů za TOP 09 do nového hnutí přestoupili čtyři.

Zlín 21 má v současné době 13 členů. Hnutí má však podporu části veřejnosti. Podařilo se jim totiž shromáždit petici s tisíci podpisů, které s tímto krokem souhlasí.

Kdo už opustil radu?

Pavel Jungmann (říjen 2011), Eva Štauderová (listopad 2011), Jiří Viktorín (červen 2012), Alena Zubalíková (srpen 2012), Vojtěch Jelínek (leden 2013), Karel Markytán (září 2013).

Jak se měnila koalice?

Léto 2011-  zánik Věcí veřejných

Jaro 2013 - rozpad M. O. R. na nezařazané v opozici a hnutí Zlínská volba, jejíž členové zůstali v koalici

Podzim 2013 - vznik hnutí Zlín 21. Do hnutí přešla část zastupitelů za TOP 09 a STAN