„K poslednímu datu loňského roku bylo v kraji oficiálně evidováno šestnáct osob HIV pozitivních, letos ke konci května bylo těchto lidí už dvacet,“ upřesnila epidemioložka Hana Tkadlecová.

Tempo se podle ní jednoznačně zrychluje a v nejbližších letech nelze očekávat dramatické zlepšení. „Příčinou je jednak cestování a také otupění vůči riziku onemocnění ze strany občanů,“ doplnila.

Sexuolog z kroměřížské psychiatrické léčebny Miroslav Koupil doplnil známou radu. „Nejlepší prevencí je nestřídat sexuální partnery,“ připomíná.

Oficiálně registrují hygienici dvacet pacientů, reálně jich bude nejméně sto

Odborníci varují, že spousta lidí zatím o své pozitivitě neví. Mohou být tak zdrojem nákazy pro ostatní.
„Skutečné číslo se pohybuje mezi stem až dvěma sty. To znamená, že nakažen je jeden ze tří tisíc obyvatel našeho kraje,“ konstatovala Tkadlecová.

Krajskou hygienickou stanici informují o nových případech nemocnice, poradny AIDS při zdravotních ústavech a Národní referenční laboratoř. Zajímavé je, že již několik let nebyl HIV pozitivní nikdo z těch, kteří dobrovolně přišli na test do poradny AIDS ve Zlíně.

„Přitom k nám ročně přijde tři sta až čtyři sta lidí,“ řekla vedoucí odboru veřejného zdraví Zdravotního ústavu ve Zlíně Věra Vajdová. Právě instituce provoz poradny zajišťuje.

Lidé se tak dozvědí o své nákaze náhodou. Třeba u lékaře, za nímž přijdou kvůli zdravotním potížím.
Zlínský kraj stával v minulosti ve srovnání čtrnácti regionů České republiky na dvanáctém místě, teď už se ale ve chmurné statistice posunul o příčku výše.

VÍCE ZPRÁV ZE ZLÍNSKA NAJDETE ZDE