Návštěvníci se tak při návštěvě zoo mohou nově těšit na dva jaguáry - čtrnáctiměsíčního samce Danyho a téměř dvouletou samici Yunu.
„Danyho jsme získali z dánské Zoo Skaeru, Yuna se narodila v německé Zoo Roctock. Ještě před samotným získáním jsme si říkali, že by bylo skvělé mít v chovu klasicky zbarveného jaguára i jeho melanistickou, tedy černou formu. Jsme nadšeni, že se naše přání splnilo a na doporučení koordinátora máme v chovu žlutohnědou samici a černého samce. Doufáme, že se nám podaří je úspěšně spojit a že se v budoucnosti dočkáme i mláďat,“ představila chované jaguáry hlavní zooložka Markéta Horská.
Komplex Jaguar Trek postupně vznikal v americké oblasti zoo ve svahu pod tropickou halou Yucatan.
„Abychom se mohli vrátit k chovu jaguárů, museli jsme vytvořit opravdu něco výjimečného. Vybudovali jsme skutečný jaguáří komplex, který tvoří rozlehlý venkovní výběh s proskleným bazénem, budova s vnitřními ubikacemi a chovatelským zázemím a samozřejmě spousta nejrůznějších bezpečnostních prvků. Prostor pro jaguáry má rozlohu přes 2 000 m2 a je největší expozicí svého druhu v Evropě,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.
Realizaci celé akce však zkomplikovala pandemie covidu. Ačkoli zoo připravila projektovou dokumentaci stavby už v roce 2019, stavět se začalo teprve v lednu 2021.
„Naštěstí zastupitelstvo města Zlína, zřizovatele zoo, dalo projektu „zelenou“ a my se mohli pustit do stavby. Jsem opravdu šťastný, že se nám podařilo tuto krásnou expozici přece jen postavit,“ doplnil Horský.
Součástí otevření Jaguar Treku byl i doprovodný program na nádvoří zámku.
„Pro děti jsme připravili zábavné dílničky a malování na obličej, do domoviny jaguárů pak všechny návštěvníky zavedlo hudební vystoupení jihoamerických indiánů. Kolekci našich dárkových předmětů obohatily suvenýry s motivem jaguárů, lidé si mohli zakoupit kelímky, zrcátka, magnetky, dřevěné kolíčky, zápisník nebo láhev minivína,“ přiblížila oslavy otevření nové expozice Romana Mikešová, vedoucí oddělení marketingu.