„Ani na minutu jsme nepochybovali, že by to nějak nedopadlo. Nechci raději říkat ani nějaká hrozná slova. Od samotného začátku jsme věřili, že to bude dobré. Když se naše Rozálie narodila, tak se sama nadechla, což bylo hodně důležité,“ říká pro Deník maminka teď už dvouapůlleté dcerky. 

Porod přišel nečekaně, v tu dobu ležela ve vsetínské nemocnici s nějakými zdravotními problémy. „Pak se porod rozběhl a převezli mě do Zlína. Už se to nedalo zastavit, tak se nám Rozárka narodila předčasně. Strávily jsme spolu ve zlínské nemocnici tři a půl měsíce, tedy do dne, kdy byl plánovaný termín narození,“ vzpomíná Jitka Kretová. Doma se objevila jen občas. 

Rozárka měla dlouho dýchací potíže, opakovaně byla napojená na dýchací přístroj, který dýchal za ni. Nedařilo se ji vrátit zpátky na samostatné dýchání, ale zato přibývala na váze. A jelikož je Rozárka jediné její dítě, mohla s ní tak maminka trávit celou hospitalizaci v nemocnici. „Až poté jsem se dozvěděla, že to v nemocnicích v jiných regionech není možné. Maminky za dětmi dojíždějí, ale tady ve Zlíně primář dbal na to, pokud můžeme, ať s dětmi zůstaneme jako doprovod,“ připomíná Jitka Kretová. 

Rozárka Bartošková se narodila v roce, kdy se konal první ročník benefiční akce Neo Cup, jehož výtěžek je věnován Novorozeneckému oddělení KNTB na péči o předčasně narozené děti. Jeho třetí ročník se konal právě uplynulou sobotu ve sportovní hale Střední průmyslové školy ve Zlíně, kterého se Jitka Kretová s Rozárkou zúčastnila. Nechyběl ani tatínek Michal Bartošek. „Cokoliv se udělá pro maminky, které tráví v nemocnici hospitalizace s předčasně narozenými dětmi, je jen dobře. Snažíme se takové akce finančně i osobně podpořit,“ dodává.