„Na novorozeneckém oddělení máme k dispozici jednatřicet těchto monitorů,“ sdělila mluvčí zdravotnického zařízení Karla Havlíková. Cena jednoho přístroje se podle ní pohybuje okolo tří tisíc korun.

Dvanáct nových monitorů babysense II obdržela nemocnice ve středu 6. ledna od nadace Křižovatka. „Nadace nás touto formou podporuje už několik let. U většiny našich současných přístrojů končí životnost, která je dva roky, a nové přístroje proto velmi vítáme,“ poznamenal primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko. Přístroje lze podle něj jednoduše obsluhovat a jsou spolehlivé.

„Monitor dechu je vlastně měkká podložka, na níž novorozenec leží,“ popsal primář. Tyto děti podle něj často nedýchají pravidelně a alarm monitoru upozorní, že miminko nedýchá. „Personál může okamžitě situaci řešit. Dechové potíže novorozenců mohou mít řadu příčin a monitory nám je pohlídají,“ vysvětlil primář Macko.

Se syndromem náhlého úmrtí novorozenců se v Baťově nemocnici nesetkali minimálně po dobu deseti let. „Monitory dechu novorozenců u nás využíváme ale také proto, že děti mají dechové potíže, a to proto, že jsou nemocné nebo například předčasně narozené,“ podotkla mluvčí Havlíková.

Přístroje monitorující dech čerstvě narozených dětí používají také na novorozeneckém oddělení Vsetínské nemocnice. „V současné době máme pět monitorů, které dostačují našim potřebám,“ sdělila mluvčí nemocnice Lenka Plačková.