Rozhodnutí zastupitelstva o odkupu „torza" je tečkou za mnohaměsíčním a složitém jednání. Během něj představitelé města dohodli s majitelem této nemovitosti a rakouskou bankou, u které byla zastavena, konečnou cenu. „Ta byla společně se složitými majetkovými vztahy tím nejtěžším, co jsme museli vyřešit. Jsem opravdu rád, že se to podařilo. I sám osobně se velice těším na to, až tahle ruina z Jižních Svahů zmizí," svěřil se primátor Miroslav Adámek, který jednání ohledně torza vedl společně se svým náměstkem Ondřejem Bětákem.

Betonové monstrum vyrostlo na sídlišti Jižní Svahy v roce 1988. Mělo se jednat o obchodní centrum, práce se ale nepodařilo dokončit a budova od té doby chátrá. Součástí této nemovitosti jsou pozemky o rozloze cca 39 tisíc metrů čtverečních. Původní cena, se kterou majitel vstupoval do jednání, byla cca 90 milionů korun.

Město už má k dispozici odhad nákladů na zboření a odstranění „torza." Půjde o částku kolem deseti milionů korun. Je však pravděpodobné, že se ji podaří snížit soutěžením této zakázky.

Místo „torza" by mělo na Jižních Svazích vyrůst v první fázi odpočinková zóna, která naváže a stávající Centrální park. „V dlouhodobějším horizontu by zde mohlo vyrůst například zázemí pro lékaře nebo detašované pracoviště magistrátu, které by lidem usnadnilo vyřizování úředních záležitostí. V každém případě se však zeptáme v anketě na názor lidí, ať řeknou, co by na ploše po „torzu" rádi měli," sdělil Ondřej Běták.

Anketa k dalšímu využití ploch pod torzem se uskuteční v první polovině příštího roku. Anketní dotazníky se objeví v Magazínu Zlín a na webu www.zlin.eu.