Jak se na ulici objevíme, hned jich několik za náma vyletí, prej že jsme idoly jejich srdcí, protože jsme takoví atleti. Pivo dělá hezká těla… To jsou slova známého hitu kapely Alkehol o nejoblíbenějším moku českého národa pivě.

Zdali pěnivý mok skutečně stojí za „hezky tvarovaným tělem" a jestli ženám po něm skutečně nabudou rozměry jejich vnad? A připadají ženám pivem zakulacená bříška mužů skutečně atraktivní, jak o tom zpívá Alkehol? Realita se s textem písně už ale rozchází.

Nejeden muž, ale i žena na něj nedají dopustit. „Pivo, to je tekutý chléb našeho národa. Neznám nic lepšího, než si po náročném dni zvlažit své hrdlo," říká se smíchem milovník piva Pavel Kratina ze Zlína. Přitom se hrdě poplácává po svém rostoucím bříšku. „To je mé pivní dítě. Co to mě stálo už peněz," rozesmál se znovu mladý muž. Hlavu si ze svého břicha prý rozhodně nedělá. „Pravidelně sportuji. Dělám kriglistiku (zvedání kríglů, tedy půllitrů s pivem, v hospodě, pozn. red.). A to mi stačí," rozesmál se znovu Kratina a z plna hrdla se napil ze svého ušáku.

Dámská část ale zase rčení, že pivo dělá hezká těla, rozhodně moc nepodporuje. „Co je na tom sexy, když má chlap pupek tak velký, že si pomalu přes něj nevidí," zareagovala Zuzana Janková z Otrokovic. Svého přítele by tak hned hnala ke sportu, pokud by mu po pivě začal růst pupík. A pánové s velkým břichem by rozhodně neuspěli ani ve světě módy. „U mužů to rozhodně přitažlivé není. Já určitě pivo neodsuzuji, protože i já sama si jej občas dám, ale chce to všeho s mírou," pousmála se majitelka jedné zlínské modelingové agentury Iva Janálová. Její modelky však tomuto českému národnímu moku zřejmě moc neholdují. „Já jim rozhodně nediktuji, jak se mají stravovat, ale pravdou je, že jsem žádnou z nich ještě pivo pít neviděla. A to už v branži dělám více než dvacet let," dodala ještě Janálová.

Proč se ale po pivu tloustne? Za vším stojí jeden vitamin, který obsahuje. „Jde o vitamin skupiny B, který podporuje chuť k jídlu, a tím přispívá k přibírání na váze," vysvětlil zlínský lékař Lubomír Nečas. U mužů to jde vidět nejvíce na bříšku, a u žen? Bohužel, dámy, tak se zvětšením poprsí vám asi pivo nepomůže. „Vědecky to dokázáno tedy není," zasmál se lékař. Ženám tak, pokud chtějí větší ňadra, zbude jen jediné. Zajít si na plastiku.

Nicméně pivo jako takové si prý klidně můžeme dopřávat. „Je to výborný iontový nápoj hlavně v horkých dnech. Ovšem pít jej samozřejmě s mírou," pousmál se ještě Lubomír Nečas.

Ptali jsme se mužů: Dělá pivo hezká těla?

Aleš Urban, 38 let, technik, Racková: Samozřejmě že pivo dělá hezká těla. I já na tom svém už pracuji. (Smích.) Mně nějaké to pivní břicho nevadí, ale moje mi už několikrát říkala, že bych měl začít cvičit. Pivo mám prostě rád.

František Zaoral, 59 let, mistr, Otrokovice: Rozhodně pivo dělá hezká těla. Já ho po něm mám taky krásné. (Smích.) Je to totiž můj oblíbený nápoj. Denně si ty dvě dopřeji. A z nějakého rostoucího břicha si hlavu tedy nedělám. Mám na to roky, tak co.

Martin Petr, 32 let, úředník, Havířov: Můj názor je, že pivo nic nezpůsobuje, tedy kromě opilosti. Sám ho piji a břicho nemám. Ale to je dané i genetikou a metabolismem. Navíc pravidelně sportuji. Pupek by se mi ale nelíbil.

Vítězslav Pešl, 32 let, úředník, Bystřice pod Hostýnem: Pivo rozhodně hezká těla nedělá. Když se někdy podívám kolem sebe, tak to jde vidět. Já s tím ale naštěstí problémy nemám, a to jsem přitom pivař. Kdyby mi rostl pupek, tak bych s tím něco dělal.

Roman Samko, 48 let, svářeč, Otrokovice: Z piva rozhodně roste břicho. U mužů i žen. Ale u nich se mi líbí, když jim z toho rostou „bříška" nahoře na hrudníku. (Smích.) U chlapů pivní pupek hezký není. Asi bych chodil cvičit.

Ptali jsme se žen: Líbí se vám pivní břicho?

Petra Polaštíková, 29 let, zdravotní sestra, Zlín-Malenovice: Asi na tom něco pravdy je. Mně jde totiž pivo na břicho. Ale tím, že si jej dávám jen v létě, tak to není tak hrozné. Jestli mě přitahují muži s pivasem? To tedy moc ne. A zvlášť ti, co si přes něj nevidí.

Lenka Kubišová, 30 let, mateřská dovolená, Otrokovice: Pivo určitě dělá „hezká těla". Věřím i tomu, že ženám, co pijí černé pivo, z toho rostou ňadra. U pánů to jde bohužel do břicha. A ti, co mají skutečně velký pivní pupek, tak ti by tedy u mě šanci neměli.

Soňa Vyoralová, 29 let, mateřská dovolená, Otrokovice: Po pivu rozhodně břicho roste, a to jak mužům, tak i ženám. U pánů mi to svým způsobem do určité velikosti nevadí. Když bych to měla přirovnat, tak je to zhruba něco asi jako 5. měsíc těhotenství.

Petra Bábíková, 35 let, v domácnosti, Otrokovice: Tak ženám rozhodně hezká těla nedělá a u mužů se to do jisté míry dá tolerovat. Některým bříško i sluší. Nemám totiž ráda vychrtliny, ale zase ani ne moc břichaté. Když má charizma, tak to jde tolerovat.

Milena Zaoralová, 56 let, dělnice, Otrokovice: Já tedy musím říct, že z piva roste břicho. A moc se mi to nelíbí, a zvlášť u mého manžela. Na něm vidím, že když jej nepije, tak mu zase pěkně splaskne. Čili dělá hezká těla, ale hezká jen v uvozovkách.

Související článek:

Ve Zlínském kraji žijí druzí největší pijani v Česku