Organizátor sice shromáždění odvolal, kolem akce ale přesto panují nejasnosti

Svolavatel a předseda místní pobočky Kamil Čech prý zrušil shromáždění „z organizačních a vnitřních důvodů hnutí Národní korporativismus“ a o odvolání údajně informoval členy uvedené organizace.

Proč tedy zůstávají holešovský městský úřad s policií v pohotovosti? „Máme tady písemné odvolání demonstrace. Organizátor akce však dnes přišel na radnici s oznámením, že se pokusil shromáždění minimalizovat a demonstrace bude v menším rozsahu,“ řekl včera Deníku holešovský starosta Zdeněk Janalík. Tuto skutečnost potvrdil i sám organizátor akce Kamil Čech.

„Rozhodl jsem se pro to, aby se demonstrace nakonec konala. Obeznámil jsem několik radikálnějších jednotlivců, aby do Holešova nejezdili, přesto počítám s nějakou malou účastí členů hnutí,“ řekl předseda pobočky Národního korporativismu. Zároveň znovu ujistil, že nehodlá zopakovat střetnutí, jaké se letos v lednu konalo v Otrokovicích, kde akci provázely potyčky s anarchisty a předčasně ji musela ukončit policie. „Půjde o demonstraci proti umístění radaru v Česku a zároveň o připomenutí data 21. srpna a okupace naší vlasti bolševiky. Uskuteční se na náměstí od čtrnácti do šestnácti hodin,“ dodal Čech.

Holešov, který v červenci už jednou nepovolil konání demonstrace hnutí Národní korporativismus, připravená opatření kvůli případným srážkám mezi pravicovými a levicovými extremisty bez ohledu na vyjáření organizátorů neodvolal. „Radnice ve spolupráci s policií ČR i městskými strážníky učinila takové kroky, které by měly eliminovat všechny střety či poškozování majetku obyvatel. Opatření zůstávají v platnosti i přes zrušení demonstrace svolavatelem,“ potvrdil místostarosta města Rudolf Seifert.

Původní účast měla činit až tři sta pravicových radikálů z hnutí Národní korporativismus, nyní má být pouze třetinová. Antifašisté proti nim podle všeho důraznější reakci nepřipravují a na organizaci větší protiakce už podle nich nezbývá čas.