„Myslím si, že letos už se děti do školy nevrátí. Já mám kluka ve třetí třídě; kdy on to učivo dožene? Mám tu výhodu, že se s ním mohu učit a on je chytrý. Věřím ale, že některé děti mohou mít problém,“ pokračuje Gřišek.

Jeho slova podtrhuje i jedna z účastnic demonstrace Silvia Michnovičová. „Mám dvanáctiletého kluka. Začíná mít problém s diktátem. Chybí mu sociální kontakt. Desetkrát za den mu vypadne online program pro výuku a on nedělá nic jiného, než se znovu a znovu přihlašuje,“ vyjadřuje svou nespokojenost Michnovičová.

Děti vše hledají na googlu

„On sám se chce vrátit. Zároveň nejsem proto, aby se děti ve škole povinně testovaly. Když je syn nachlazený, nechávám ho doma. Teď se to přece nezmění,“ nerozumí nařízení Michnovičová.

Na demonstraci se objevili také studenti. „Distanční výuka není plnohodnotnou výukou,“ svěřuje se studentka druhého ročníku Nikola, která si nepřála uveřejnit celé jméno.

„Bez jednoho týdne před Vánocemi jsme doma od října. I spolužáci mají za to, že by byl návrat do školy lepší,“ míní druhá ze studentek Sára Korvasová.

 

Demonstrace za návrat dětí do škol bez podmínek ve Zlíně, 7. března 2021 | Video: Deník/Jakub Omelka

Fišerová: Bez dodržování opatření není návrat možný

Radní pro oblast školství Zuzana Fišerová také nesouhlasí se všemi nařízeními, ale ty, které se vztahují na návrat dětí do škol, považuje v současnosti za nutná.

„Přiznám se, že nejsem příznivec všech restrikcí, které jsou aktuálně zavedeny. Nicméně návrat dětí do škol si nedovedu představit bez dodržení protiepidemiologických opatření, což zahrnuje nošení roušek i pravidelné testování dětí a učitelů,“ říká Fišerová.

„Je ale potřeba, aby vláda při zlepšení situace v zemi prioritně zmírňovala restrikce v oblasti škol a mládeže,“ dodává radní.

O možné účasti na demonstraci uvažovalo více než pět set lidí, ale zúčastnil se jí nakonec jen zlomek. Na místě mohli demonstrující i kolemjdoucí podepsat také petici se stejným požadavkem – návratem dětí do škol bez jakýchkoliv podmínek. Petice bude příští týden odeslána na ministerstvo školství. Demonstrace se nezúčastnil žádný z učitelů. Víceméně se jednalo o rodiče.