„Motto letošní kampaně je Čistý vzduch pro všechny a cílem je upozornit na znečištění ovzduší zejména automobilovou dopravou,“ uvedla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Připravený program se bude odehrávat ve Smetanově ulici. „Hlavním lákadlem je automobil na hybridní pohon, který chceme představit. Návštěvníci budou mít možnost si jej také vyzkoušet,“ prozradila Kateřina Trochtová ze Společnosti pro komunitní práci, která má organizaci Dne bez aut na starosti. Mimo to se řidiči dozvědí, jaká jsou pravidla úsporné jízdy a jak jezdit levněji a ekologičtěji.

„Pro děti a mládež si svůj program připravilo středisko volného času Alcedo,“ pokračovala Trochtová. Půjde zejména o takzvaný klimatický semafor. „Pomocí červené, oranžové a zelené barvy budou mít děti za úkol zobrazit, co a jakým způsobem ovlivňuje životní prostředí,“ přiblížila Trochtová.

Prostor ve čtvrtek dostane také Rodinné a mateřské centrum Sluníčko a jeho tvořivé dílny a Masarykova veřejná knihovna, která představí ekologickou čítárničku. Po celý den bude zdarma Městská hromadná doprava. Den bez aut začíná od devíti hodin ráno.