Včerejší únavné jednání zastupitelstva skončilo kompromisem.

Den D pro novou krajskou nemocnici se tedy posunuje, a to až na 17. června. Rada bude ale nadále podle návrhu hejtmana pokračovat v zadávání zhotovitele projektové dokumentace.

„Jde o to, abychom neztratili v přípravách ani den a podklady stihli dopracovat,“ přiblížil hejtman. Pokud ale zastupitelé v červnu výstavbu nové nemocnice nepodpoří, tak projekt zadán nebude.

„Trváme na vypracování oponentního posudku,“ uvedla Milena Kovaříková. Hejtman na naléhání několika dalších opozičních zastupitelů ho přislíbil vypracovat.

Zasedání zastupitelstva Zlínského kraje ve Zlíně 8.4.2019.
Zastupitelé ani po sedmi hodinách zatím nehlasovali

Za rozhodnutím odložení hlasování o historicky největší investici kraje stojí mnohahodinové jednání. Zastupitelé si vyslechli řadu prezentací, názorů, padlo nepřeberné množství čísel.

„Když chcete něco prosadit, zasypete lidi čísly a grafy. Nikdo se v tom nedokáže okamžitě zorientovat,“ komentoval zdlouhavé jednání senátor Tomáš Goláň.

Hejtman Jiří Čunek ale uvedl, že se snažil poskytnout maximální množství informací zejména zastupitelům, kteří o budoucnosti nemocnice rozhodnou.

Krajští volení zástupci lidu, ale i veřejnost jak laická, tak odborná jsou rozděleni na dva tábory.

„Hejtmanovi se povedla dobrá věc: postavil lékaře proti lékařům,“ sdělila ironicky bývalá ředitelka Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

Zastupitele zejména zajímalo, zda je možné nemocnici finančně utáhnout, a to i s přihlédnutím ke schválenému navýšení roční částky do dopravy o 500 milionů. Výstavba nemocnice přijde kraj na 8 miliard.

„Částka až přespříliš napíná tětivu rozpočtu kraje,“ komentoval situaci holešovský praktický dětský lékař Tomáš Šindler.

„Když se budeme dívat pouze na svůj dvorek, nedokážeme dosáhnout dobrých výsledků,“ kontroval Jiří Čunek.

Stavba D49. Ilustrační foto
Tentokrát dostali stopku ekologové. Kasační stížnost jim NSS zamítl