Lidé se mohli podívat do prostor, kam se jinak nedostanou, a zhlédli řadu zajímavých a kuriózních historických exponátů

„Exkurzím běžně v badatelně předvedeme několik druhů archiválií a provedeme výklad. Ale ještě nikdy jsme nepustili veřejnost do našich depozitářů. Dnes je to poprvé,“ podotkl ředitel archivu David Valůšek.

Návštěvníci mohli nahlédnout do místností, kam se běžně nedostanou a vidět spoustu zajímavých věcí. Mezi nimi řadu těch, které jsou tak vzácné, že je archiv nepůjčuje na žádné výstavy. V přízemí zámku v badatelně na ně čekaly materiály značné historické hodnoty, jako například první otisk zlínské městské pečeti či Kodex gigas neboli historická městská kniha z Valašských Klobouk doslova obřích rozměrů s 2800 stranami a vážící přes dvacet kilogramů. Vystaven byl i diplom ke zlaté olympijské medaili gymnasty Ladislava Váchy z roku 1928 nebo třeba originál zakládací listiny firmy Baťa z roku 1894. „Ten za mého působení v archivu, tedy třináct let, ještě nebyl vystavován. Čeká ho důkladný restaurátorský zásah,“ konstatoval David Valůšek.

Exponátem, který vzbudil zájem především u mužů, byla mapa hospod ve Zlíně z roku 1930. Na pečlivě zakresleném plánu byly i jejich názvy. „Když byl ve Zlíně starostou Tomáš Baťa, který byl zapřisáhlým odpůrcem alkoholu a velmi příkře se stavěl i proti rozšiřování hospodských zařízení, chtěl si podnikatel Máca vystavět hotel. Aby prokázal, že v místě, kde si stavbu plánuje, není dostatek takových zařízení a že je zde poskytování těchto služeb žádoucí, musel kromě jiného předložit také tuto mapu,“ vysvětlil její původ ředitel archivu.

V prvním patře si návštěvníci prohlédli knihovnu i rozsáhlý depozitář.Celkem se v zámku starají o čtyři a půl kilometru archiválií. Aby si návštěvníci udělali představu o tom, kolik je který úřad schopen vyprodukovat dokumentů k archivaci, uvedl David Valůšek příklad Okresního národního výboru v Gottwaldově. Jeho produkce v letech 1960 až 1990 pse rovná šesti stům metrům archiválií. V prvním patře se nacházelo i otevřené okno, obsažené v pozvánce na tento den. Je z něj skutečně překrásný výhled na okolní Vizovické vrchy.

V nové budově, kterou se rozšířila kapacita archivu v devadesátých letech minulého století se všichni návštěvníci mohli seznámit s procesem archivace dokumentů. Archivářka Alena Karkošková právě třídila dokumenty JZD AK Slušovice. Na nich ukázala, jaký rozdíl je mezi dokumenty přijatými k archivaci a těmi, které dostanou lidé k prostudování v badatelně. Aby přesvědčila, že práce archiváře vůbec není nudná, jak by se mohlo zdát, přečetla několik perliček, které jí prošly rukama.

„Poslední dobou silně uvázl výkup vajec, ačkoliv předvánoční trh klade na toto zboží vysoké požadavky. Proto se obracíme na všechny chovatele, aby odvedli co nejvíce vajec. Pomohou tím zejména městským dětem, jejichž rodinám by nedostatek vajec mohl způsobit oslabení vánoční radosti,“ zněl například text výzvy pro chovatele nosnic v Lukově z roku 1958.

Návštěvníci byli z prohlídky nadšeni. Líbila se i Petru Langrovi z Tečovic. „Manželka o tom četla v novinách a protože nás to zajímá, přijeli jsme se podívat. Zaujalo mne množství materiálů a zejména dokumenty, týkající se Tomáše Bati. Byl součást historie Zlína a také můj dědeček u něj pracoval,“ řekl Petr Langr . Prohlédnout archiv si přišlo jen do půl páté téměř dvě sta lidí. Prohlídky přitom trvaly až do devatenácté hodiny.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

BLOG ŘEDITELE MĚSTSKÉHO DIVADLA
Petr Michálek nově bloguje každé pondělí.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.