Den Zlínského kraje se uskutečnil už potřinácté. „Poprvé se konal v roce 2010 a já jsem rád, že si tuto jedinečnou akci stále držíme a pokaždé její laťku zvedneme o kus výš. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, ochutnávku regionálních potravin a opět bude něco i pro sportovce. Akci jsme totiž spojili se závody horských kol Zlínská 50 a k tomu si už podruhé zaběháme na počest Emila Zátopka a připomeneme si tak sto let od jeho narození,“ řekl hejtman Radim Holiš. Ten také krajskou slavnost v sobotu dopoledne oficiálně zahájil.

Noc vědců je jednou z největších akcí pro podporu a popularizaci vědy, které se na světě konají.
FOTO: Zlínská UTB se otevřela veřejnosti. Noc vědců si příchozí užili

Pro návštěvníky byl v celém areálu Svit připravený program od 9 do 22 hodin. Jedním z důležitých center dění byl také Baťův mrakodrap, sídlo Krajského úřadu Zlínského kraje. Tady se mohli lidé během dne svézt legendární pojízdnou Baťovou pracovnou nebo se podívat do 16. patra na terasu s vyhlídkou na Zlín, posedět v kavárně či vyzkoušet speciálně pro tuto akci nainstalovaný hvězdářský dalekohled.

Hlavní program hostila platforma 14I15 Baťova institutu. Okolí patřilo tradičně patřit stánkům krajských organizací a místních výrobců.

14|15 Baťův institut ve Zlíně
Baťův institut v novém. Z industriální budovy vzniklo moderní kulturním centrum

Zkrátka nepřišly ani děti, které si mohly užít dopravní hřiště, různé hry, vyzkoušet si tradiční řemesla, projet se v kočáře taženém koňmi a chybět nemohla ani oblíbená technika záchranářů a hasičů.

Celodenní program včetně koncertů byl zdarma a zdarma se mohli lidé na akci také dopravit. Zajištěná pro ně byla doprava vlakem a autobusem z Uherského Hradiště, Valašského Meziříčí, Kroměříže, Vsetína, Uherského Brodu a Lípy.