Před dvěma lety oslavila 450 let od první písemné zmínky. Jak už název napovídá, jedná se o vesničku, která je v blízkosti hradu, jenž se nachází nad obcí. Konkrétně Starého Světlova, který dnes už připomínají jen zříceniny. Ten je také považován za dominantu obce. Jeho okolí a samotný hrad se před nedávnem upravovaly. Pod hradem je i pramen Sojsinka, ke kterému se váže jedna z pověstí.

Vzácnou památkou, která je jen o sto let mladší než samotná obec, je „Turecký kříž". „Kříž je z období nájezdů Turků. Nacházel se původně na jiném místě, než je dnes. Byl přestěhován poté, co byl poškozený. A aby lidé k němu měli lepší přístup," popisuje starosta.

Za jednu z rarit a tradic, které se už jen tak nevidí, lze považovat roubenou zvonici z 19. století. V tom by taková zvláštnost ještě nebyla. Ale zvonička je stále v provozu. A co víc, , místní dobrovolník pan Vavrys, chodí každý den třikrátručně zvonit.

Tak jako Luhačovice mají své prameny, tak i Podhradí se může jedním pochlubit.

„Na pramen Sirčena nedají místní lidé dopustit. Teče tady už mnoho let. V roce 2008 jsme okolí kolem pramenu upravovali," sdělil Koudelka. Kolem pramenu je udělané odpočívadlo s dalšími dřevěnými prvky vyřezanou veverkou, zajícem nebo sovou. „Jedinou kuriozitou v obci je, že je ještě nikdo neponičil nebo nezcizil," je rád starosta.

Nejvíce pracovních příležitostí v obci nabízí firma Hydraulika Petráš kovovýroba, a to už zhruba deset let. Objekt se vybudoval na základech původního kravína. „Naší snahou bylo přizpůsobení stavby charakteru vesnické zástavby," popisuje majitel Pavel Petráš.

Okolo třiceti lidí zde našlo pracovní uplatnění. Dříve se zde vyráběly i Luhačovské brambůrky. Jejich sídlo se však přestěhovalo do Slavičína, kvůli malému prostoru. Obec má i penzion a autoservis. Lidé však nejvíce dojíždějí za prací do Luhačovic, které jsou vzdálené necelých šest kilometrů.

O dopravu se bát nemusejí zhruba každou hodinu jezdí místní dopravní linka. Ani rodiče školáků se tak nemusejí strachovat, že by se domů nedostali.

V objektu, kde sídlí obecní úřad, najdeme i knihovnu a hospodu „Na konci světa". Letos se tato budova zrekonstruovala.

V době vánoční je jedna z největších kulturních akcí Štěpánský pochod. Začíná o vesnici blíž (před), vede přes Podhradí, kolem Světlova a završí se v další vesnici. Po cestě lidé mohou sbírat razítka a v cíli je „proměnit" za pivo.

„Sedm let pořádáme i poutě ke svaté Anně. Pouťový víkend trvá tři dny. Všichni se sejdeme, posedíme i rodáci se sjíždějí," popisuje jednu z největších akcí František Koudelka. Fašankový průvod, fotbalový turnaj, lampionový průvod, dýňování, Mikulášská zabijačka to jsou další akce, které obec pořádá. Starosta dodává, že o zabijačku a Mikuláše je největší zájem. Mikuláš každoročně přijíždí na kočáře s koňmi.

Chloubou obce je hlavně sbor dobrovolných hasičů. „Naši hasiči jsou výborní. Od žáků přes muže i ženy po veterány. S dětmi, už od čtyř let, jezdíme po soutěžích. Těch malých je okolo dvaceti, celkem je nás okolo čtyřiceti. Vybavení mají naši hasiči značné sportovní i historickou hasičskou stříkačku, čerpadla, dvě hasičské auta," říká starosta. V Podhradí však mají i hokejový klub. Tam už jsou však členové i z vedlejší vesnice. Trénují na novém místním rybníčku nebo jezdívají hrát do Uherského Brodu.

Podhradí má i vlastního kronikáře Pavla Máčalu, který dělá pro obec a kroniku spoustu věcí, jak se vyjádřil Koudelka. Napsal i knihu. „Kronikářem Podhradí jsem zhruba 15 let. Mám k tomu velký vztah a beru to hlavně jako koníček. Začal jsem o to zajímat, když jsem dělal rodokmen, kdy jsem pátral po předcích," okomentoval svou zálibu Pavel Máčala.

Vlastní obchůdek s potravinami obec nemá. Zato tam však několikrát týdně jezdí pojízdná prodejna.

„Život zde plyne pohodovým tempem," shrnuje s úsměvem starosta.

Obec v číslech

210 je obyvatel vesnice Podhradí

78 čísel domů je v obci

140 pohárů získali místní hasiči v soutěžích

10 let už úřaduje na postu starosty František Koudelka

4 pověsti se vztahují k Podhradí

Možná jste nevěděli, že…

…nová hasičská zbrojnice je postavená z bývalé garáže

…dříve zde měla sídlo firma, která vyráběla Luhačovské brambůrky

…starosta chce prosadit, aby se směrem na Komonec postavila rozhledna

…počet obyvatel v této obci stoupá, přibývá i novostaveb

…starosta obce je členem místního hokejového klubu

…před rokem dostala obec zlatou cihlu v projektu Obec roku, právě za novou hasičskou zbrojnici

…příští rok bude mít nejspíš Podhradí vlastní kapličku

…z Podhradí vede naučná stezka, tzv. ekostezka

…nachází se zde v širokém kraji nejstarší mohutný strom jeřábu oskeruše obvod kmene 395 cm, stáří 400 let

DENISA SPURNÁ