„Jarní vlnu jsme ještě ustáli, nikdo z nás neonemocněl. Obtížnější je to teď na podzim, evidujeme 88 našich pracovníků, kteří jsou covid pozitivní. Máme je ve všech okresech Zlínského kraje,“ sdělila Dagmar Sikmundová, ředitelka kanceláře ředitele HZS ZLK.

Možnost pomoci vyvolala mezi hasiči značnou odezvu. Rekonvalescentní plazmu budou darovat kromě Zlína i v Uherskohradišťské nemocnici.

„Vůbec jsem neváhal a hned jsem se k odběru přihlásil. U mě samotného neměla nemoc vážný průběh, rád ale pomůžu těm, co takové štěstí nemají,“ ujistil profesionální hasič Pavel Spáčil.

„Rád pomůžu. Jen jsem si nebyl jistý, zda mám v plazmě dostatečné množství protilátek, protože u mě byl průběh nemoci mírný. Ale ukázalo se, že tohle nehraje roli, což je důležitá informace i pro další vyléčené. I když měli mírný průběh nemoci, můžou mít v těle vytvořené protilátky. Důležité proto je, aby se zdravotníkům přihlásili,“ vzkázal Jakub Hambálek, další z profesionálních hasičů, kteří dnes navštívili zlínskou nemocnici.

Zájem o darování rekonvalescentní plazmy v posledních dnech vzrůstá, zvyšuje se tak i naděje mnoha pacientů na překonání nemoci covid-19.

„V tuto chvíli máme k dispozici padesát jednotek rekonvalescentní plazmy. Je ale potřeba zásoby navyšovat, protože každý týden spotřebujeme až šest jednotek, pomáháme navíc i také dalším nemocnicím. Budeme opravdu rádi, pokud nás budou kontaktovat i další možní dárci,“ prohlásila Markéta Vajdáková, zástupkyně primářky hematologicko-transfuzního oddělení zlínské nemocnice.

Na darování rekonvalescentní plazmy se vztahují stejná pravidla jako na dárcovství krve. Ideálními dárci jsou muži, kteří nikdy v minulosti nedostali transfuzi, nebo ženy, které v minulosti nedostaly transfuzi a nebyly těhotné. Protilátky obsažené v rekonvalescentní plazmě působí v těle pacienta tak, že jsou schopny obalit virus způsobující onemocnění a zničit ho. Důležitou podmínkou však je, aby jim byla podána v počáteční fázi nemoci, kdy viru není v organismu tolik. 

Ve Zlínském kraji odebírají rekonvalescentní plazmu nemocnice ve Zlíně a Uherském Hradišti. Každý zájemce se může k odběru objednat nebo požádat o další informace. Ve Zlíně na telefonních číslech 577 552 322, 734 510 687, v Uherském Hradišti na telefonním čísle 572 529 809, nebo e-mailu: kamrla@nemuh.cz.