Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Déšť, tma, mlha: v tom cvičili hasiči

Zlínský kraj /FOTOGALERIE/ – Cvičná záchrana paraglidisty zachyceného na vrcholku rozhledny či ztracených horolezců. To čekalo o víkendu lezecké družstvo hasičů specialistů ze Zlína.

21.11.2010
SDÍLEJ:

Místo výcviku byla vybrána rozhledna Vartovna nedaleko obce Liptál.Foto: HZS ZK

Náročný čtyřiadvaceti­hodinový výcvik se konal v nelehkých podmínkách rozhledny u Liptálu, skalního masivu u Tesáku a cvičné věže ve Zlíně.

„Hasiči lezci pravidelně trénují na nejrůznější situace, ve kterých je nutné použít lezecké techniky pro případnou záchranu osob. Proto jako první místo výcviku byla vybrána rozhledna Vartovna nedaleko obce Liptál,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Úkolem hasičů bylo zachránit paraglidistu, který havaroval na rozhlednu a zůstal viset v asi třicetimetrové výšce. „Hrozil jeho pád na zem a úkolem dvoučlenného týmu bylo ho rychle zachránit,“ popsal cvičnou situaci Mitáček.

První skupina dosáhla vrcholu rozhledny a místa zachycení paraglidisty. Zjistili jeho zdravotní stav a fixovali figuranta proti pádu. Následně jej překotvili z postrojů a na transportním lůžku ho bezpečně slanili na zem.

Další část cvičení měla noční charakter a místem výcviku byl skalní masiv u Tesáku. Přírodní rezervace Smrdutá je asi tři kilometry od stanice dobrovolných záchranářů z Rescue Teamu Hostýnské vrchy, kteří byli do cvičení také zapojeni. Jen pouhou náhodou byl právě v tomto místě poslední úspěšný zásah Rescue Teamu Hostýnské vrchy, který v lokalitě nahrazuje horskou službu, při záchraně zraněné seniorky ve středu 17. listopadu.

Na skalním masivu se při víkendovém tréninku cvičně ztratily a zranily dvě osoby. „Večerní čas a náročný terén byl výzvou pro záchranáře. Pomocí souřadnic GPS měli najít místo zraněných a pohřešovaných turistů, poskytnout jim první pomoc a následně je transportovat z terénu do bezpečí nebo k sanitnímu vozu,“ uvedl Mitáček.

Záchranářům se postupně podařilo lokalizovat hledané a zraněné osoby a následně je i ze skály zachránit pomocí lezeckých technik.

Po krátkém nočním odpočinku pokračovali hasiči druhý den v teoretické výuce na stanici ve Zlíně. Součástí dopoledního zaměstnání bylo také seznámení s novými technikami lezení, kotvení, bezpečnosti pohybu na lanech, přemostění, stavění lanové dráhy, lanových výtahů, kladek a podobně. Cvičení bylo ukončeno na hasičské věži, kde si záchranáři všechny nové teoretické poznatky vyzkoušeli.

„Celé cvičení nebylo náročné nejen na program a mnohahodinový aktivní zápřah, ale hlavně na podmínky ztížené mlhou, deštěm a nocí,“ shrnul mluvčí.

Autor: Anna Novotná

21.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení