„Ze zhruba tisícovky telefonátů denně se jen v sedmi až deseti případech skutečně jedná o volání o pomoc. Ve zbytku se jedná většinou o vtip,“ upozornil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Často se hovory hemží výrazy, které si hasiči netroufli interpretovat. Většinu z nich dál neřeší. „Při tak velkém množství by to bylo i neúnosné. Pokud se však jedná o vtip, který je ale spojen s výjezdem, pak věc předáváme k šetření policii. Náš personál samozřejmě ověřuje pravdivost oznámení, u každého volajícího se nám zobrazí i místo, odkud volá, včetně adresy, pokud se jedná o volání z pevné linky,“ uvedl ředitel odboru operačního řízení krajských hasičů Štefan Hrtús. Takový případ řešili hasiči před dvěma lety na Silvestra.

„Dostali jsme hlášení, že došlo k požáru jedné restaurace. Jednotka ale na místě zjistila, že se jednalo o vtip podnapilého mladíka, na něhož jsme podali trestní oznámení za zneužití linky a navíc musel zaplatit náklady spojené s naším výjezdem,“ připomněl Hrtús. Dodal, že náklady za jeden výjezd se pohybují řádově v desítkách tisíc korun. „Navíc pokuta za zneužítí linky tísňového volání může být až sto tisíc korun,“ upozornil Hrtús.

S vtipálky se pravidelně setkávají i policisté. „Těch telefonátů jsou stovky denně. Většinou k nám volají podnapilí lidé nebo děti, které si dělají legraci. Mnohdy se také stává, že si lidé myslí, že policie za ně vyřeší různé problémy jako například zametání chodníků. Samozřejmě při dnešní technice není problém vtipálka vyhledat. V závažných případech, jako třeba ohlášení bomby, hrozí vysoká pokuta a dokonce i vězení,“ podotkla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Zejména u dětí dělá policie pravidelně preventivní opatření. „Neustále je na to upozorňujeme, že v době, kdy k nám volají z legrace, tak někdo jiný může v tu chvíli potřebovat naléhavou pomoc, ale nedovolá se, protože zrovna blokují linku,“ uvedla Bartíková.

Stejné problémy mají i zlínští záchranáři. „Takových telefonátů máme každý den spoustu. Většinou k nám volají děti v odpoledních hodinách, které mají po škole a zřejmě se doma nudí,“ posteskl si mluvčí Záchranné zdravotnické služby Zlínského kraje Petr Olšan.