Cílem víkendového programu je představit dětem a mladší generaci nejrůznější profese zábavnou formou, prostřednictvím interaktivních workshopů a dílen, zvýšit tak oblibu jednotlivých oborů a ukázat řemesla jako zajímavou činnost s perspektivou do budoucna.

Rukodělné dílny doplní prezentace dalších profesí, které jsou v současnosti mimořádně důležité, například IT oborů. Děti si vyzkouší práci se dřevem i kovem, včelařství, základy mechanické konstrukce, šití, pletení, kovářství, ale i moderní digitální technologie.

Hlavní organizátoři konference – primář Novorozeneckého oddělení KNTB Jozef Macko a vrchní sestra téhož oddělení Marcela Pumprlová.
Krajská nemocnice se stane centrem renomovaných porodníků a pediatrů

„Dnešní děti vyrůstají v digitální době, umí zacházet s mobilem a tabletem, intuitivně ovládají aplikace, ale když vezmou kladivo do ruky, nedokážou ani pořádně zatlouct hřebík. Tvrdí to nejen učitelé a učitelky, ale také rodiče. Děti si svou budoucí kariéru ani nespojují s manuální prací a řemeslnou zručností. Svědčí o tom snižující se množství absolventů odborných učilišť. Je velmi důležité postupně nové generace přesvědčit, že i řemeslo má své kouzlo a je zajímavé. A jsem přesvědčena, že k tomu děti musíme vést už od útlého věku,“ říká Věra Stojar, organizátorka Dětského festivalu řemesel a profesí budoucnosti.

Šroubování i jednoduché programování

I letos se akce zúčastní také střední školy, které se rozhodly zpopularizovat řemesla i u menších dětí. Program připravuje Střední průmyslová škola polytechnická – Centrum odborné přípravy Zlín. Pedagogové si pro děti nachystali aktivity z oborů strojírenství, elektrotechniky, polygrafie a informačních technologií. Malí návštěvníci si vyzkouší skládačky, šroubování, hádanky a jednoduché programování a tisk na 3D tiskárně.

Kůň Sacamiro z Jezdeckého oddílu Beňov s trenérkou Evou Petříkovou.
Vítěz Velké Pardubické Sacamiro pochází z Hřebčína Napajedla. Tomu hrozí zánik

Na akci se chystá také Střední škola nábytkářská a obchodní Bystřice pod Hostýnem. Učitelé a studenti chystají pro děti práci se dřevem. Malí návštěvníci si tak vyrobí dřevěný úhelník a hrací kostku. Nebudou chybět ani soukromé alternativní školy, jako jsou Waldorfská základní škola Jasan a Lesní škola Sýkorka, které mají řemeslnou činnost zakomponovanou v běžné výuce. ScioŠkola Zlín si letos připravila workshop s umělou inteligencí.

Děti si vyrobí vlastní přívěsek na klíče

Letos se děti seznámí také s obuvnickým oborem. Své umění představí Dagmar Lucie Bradávková z Intushoes. Dáša vystudovala zlínskou Střední školu kožařskou a tento obor se jí tak zalíbil, že se začala věnovat tvorbě střihů pro domácí výrobu jednoduchých bot, peněženek i dalších výrobků z kůže.

Ke střihům vytváří stavebnice, tak aby si různé výrobky mohl vyrobit doslova každý. Dokonce i děti. Vytváří také video návody a pořádá kurzy pro veřejnost. Na stanovišti si děti vyzkouší děrování a šití kůže a vyrobí si jednoduchý přívěšek na klíče.

Večerní prohlídka zlínské zoo přilákala davy návštěvníků.
VIDEO: Večerní prohlídka zlínské zoo přilákala davy návštěvníků

Akce se pravidelně účastní také nadšení kreativci. Jednou z nich je také Martina Lerlová, která se věnuje skleněné autorské mozaice. Tu tvoří na lucernách nebo lampách. Při tvorbě používá sklo, ale i kameny. Lucerny bude možné na akci také zakoupit. Pro děti je zde připravená dílnička, ve které si mohou vyrobit z bezpečných skleněných komponentů obrázky na papír, sklo nebo malé lampičky.

Poprvé se k akci přidá také Univerzita Tomáše Bati s nově otevřenou dílnou Robota. Prostor pro kreativce každého věku, kteří pro svou práci využívají také moderní digitální technologie. Návštěvníci akce si tak vyzkouší práci s plotterem a 3D technologiemi. Pomocí termolisu si mohou vyzdobit vlastní či zakoupená trička nebo plátěnou tašku.