Jednoticím prvkem na zdech je oceán a na něm světadíly s nejvýznamnějšími stavbami typickými pro každý kontinent, jako je Eiffelova věž, Golden Bridge, Modrá mešita, Taj Mahal, opera v Sydney a další.

Klub je vybaven stolními hrami, ping-pongem, sedačkami a relaxačními pytli. Klub je v přízemí a vede do parku před školu, kde si děti mohou za příznivého počasí hrát.

DO KLUBU CHODÍ RÁDI I O PŘESTÁVKÁCH

„Klub je super, rádi do něj chodíme o přestávkách, kdy je třeba i více času a můžeme si zahrát ping-pong nebo jiné hry," potvrdila Deníku studentka Iveta Kamenčáková.

„Celkově se nám škola snaží stále vycházet vstříc. Třeba když jsme si přáli jet na přátelská utkání ve volejbale nebo uskutečnit noc ve škole, tak vždy k nám bylo vedení velmi vstřícné a snažilo se nám vyhovět," pochválila školní vedení.

Na výtvarných návrzích a realizaci pracovalo ve školním parlamentu několik desítek dětí.

„Nejvíc práce odvedli na školním klubu pod vedením vychovatelky Ladislavy Šindlerové žáci druhého stupně David Šánek, Lukáš Obadal, Andrea Šerá, Tereza Šimarová, Mirka Surmařová, Ondra Kůdela a Lenka Čížová," vyzdvihl některé žáky ředitel školy. Děti mají o klub ohromný zájem, a vedení školy proto musí provoz a pobyt omezovat rozpisem po ročnících.

Valašské Klobouky - školní klub.

„Je to opravdu úžasné," říká nadšeně vedoucí družiny Ladislava Šindlerová.

„Jsem ve škole již 35 let a teprve nyní tu máme opravdu krásný školní klub, který si děti samy navrhly, vytvořily a velmi rády do něj chodí," popisuje. Žáci si mimo jiné navrhli i sedačky, sítě, výzdobu a různé vybavení.

„Byla jsem mile překvapena, že děti mají opravdu cit a představivost. Vše dělaly spontánně, s radostí a výborně jsme spolupracovali," chválí žáky.

U klubu je nyní k dispozici také zahrada, kam všichni rádi chodí téměř každou volnou přestávku. „Děti i dospělí na zahradě u klubu? načerpají sílu ze slunce a čerstvého vzduchu a jsou pak mnohem klidnější a spokojenější.

„Vidím na nich, jak jim to svědčí. Navíc se na zahradě uvolní, cítí tam tu svobodu, setkávají se s různě starými dětmi, inspirují se, někdy jen tak sedí a klábosí, jindy dovádí, je to Super!" raduje se Ladislava Šindlerová a dodává, že opravdu velmi ráda chodí do práce a už se na klub a zahradu plnou dětí těší.

V těchto dnech chtěly děti pracovat na zmenšené maketě plachetnice Cutty Sark, která bude sloužit jako kuchyňka pro vaření čajů a výdej nápojů a jiného občerstvení. Bohužel jim do plánů zasáhl úřední šiml.

„Bohužel se vše zkomplikovalo kvůli složitým nařízením," zoufá si ředitel Karel Ptáček.

„Veškeré další aktivity na rozšíření klubu jsme museli stopnout a soustředit se na vyřízení zápisu kapacity klubu do školského rejstříku. Nebýt změny vyhlášky od 1. 6., mohli jsme pokračovat. Takto jsme se museli věnovat dokumentaci, vybourání čtyř stávajících dveří a jejich náhradě za protipožární," lituje vedení školy.

Nová vyhláška totiž nařizuje zápis maximální kapacity dětí ve školním klubu. Navíc učitelům i vedení školy svazuje ruce čím dál rozsáhlejší administrativa.

POKRAČOVAT BUDOU RELAXAČNÍ ČÍTÁRNOU

Přesto chce v projektu pokračovat. „V další části rozšiřovaného klubu chceme vybudovat také relaxační čítárnu," těší se všichni. Se stavebními úpravami nových prostor začne škola hned, jak skončí martyrium kolem zápisu stávající části klubu do školského rejstříku.

„Řemeslníci mohou pracovat i za plného provozu školy, během výuky, nenaruší nám to vyučování," věří ředitel, který tak chce vyhovět dětem, jimž slíbil vybudování během prázdnin. Bohužel zdlouhavé vyřizování povolení a vyjádření úřadů vše pozastavilo. Čítárna bude plná nových knih.

„Loni jsme prostřednictvím projektu MŠMT pořídili nové atraktivní dětské knihy v hodnotě více než 120 tisíc korun. Doba, kdy si děti mohly v temném zaprášeném kabinetě půjčit desítky let staré, opotřebované knihy, je minulostí. Děti na naší škole se vracejí ke knihám a mají zájem si o přestávkách mezi vyučováním číst. Chceme jim nabídnout klidné a atraktivní prostory," doplnil ředitel.

MARCELA KANIOVÁ