„Manželka musí po mateřské dovolené nastoupit do zaměstnání. Já si přepych v podobě domácí péče o dítě nemohu dovolit, proto jsem rozhodnutý v případě nouze své dítě předat pracovnicím mateřské školy a odejít do práce,“ netají své rozhodnutí David Tomaštík z Hluku.
Rozčarování rodičů chápe i ředitelka hlucké mateřské školy, řešení však nezná. „Tento stav už trvá patnáct let. Obec však nedokáže učinit žádný vstřícný krok. Pan starosta mi řekl, že s tím nemůže nic dělat a že se domnívá, že se situace do pěti let obrátí k lepšímu. Zřejmě měl na mysli, že přestanou rodit takzvané silné ročníky, což povede ke změně situace. Takový argument ale, podle mého mínění, není na místě,“ myslí si Lenka Habartová, ředitelka Mateřské školy v Hluku.
Právě ona usilovala o rozšíření školky o další třídu. Zástupcům obce v souvislosti se vzniklou situací předala oficiální požadavek se dvěma navrhovanými projekty, v nichž se mimo jiné počítalo s přístavbou stávající budovy. Oba návrhy však představitelé obce zamítli.
Starosta Hluku Jan Šimčík trvá na tom, že situace se během pár let změní k lepšímu. „Nemá cenu nyní stavět novou třídu za osm milionů korun. Během následujících let dojde ke snížení počtu novorozenců, a problém tak přestane existovat. Minulý rok jsme rodičům nabídli bezplatnou dopravu jejich dětí do školky v Dolním Němčí, letos tak učiníme opět. Musíme ovšem nejdříve zjistit, jaké jsou kapacitní možnosti tohoto zařízení v sousední obci. V Hluku ale novou třídu určitě stavět nebudeme,“ tvrdí Šimčík.