„Dětem děláme táboráky, byli jsme také na lodích po Moravě a čeká nás výlet do Vizovic a do Lešné,“ prozradila vrchní sestra Marcela Krhůtková z Dětského centra ve Zlíně, které se zaměřuje na děti do šesti let.

V Dětském domově Lazy ve Zlíně se starají o šestnáct dětí ve věku od devíti do osmnácti let. „Děti máme rozděleny do dvou osmičlenných samostatných rodin. Když jsme doma, podnikáme výlety kolem Zlína,“ informovala vychovatelka Milada Kadalová.

„A každoročně je první prázdninový týden vyhrazen pobytu v nějakém rekreačním zařízení, letos vyšly Jeseníky a Tesák. Snažíme se odpočívat, ale i poznávat okolí,“ sdělila dále.

Mají prázdninový program jako všechny ostatní a rozhodně se nenudí, ty starší si přivydělávají na brigádách

„Potom děti čekají různé tábory. Na nich přicházejí do kontaktu i s vrstevníky z běžných rodin. Právě se nám vrátila jedna skupina z tábora ve Velkých Karlovicích, druhá skupina byla na Orlíku,“ pokračovala.

Všechny si z tábora přivezly plno zážitků a kamarádů. „Noční hry se mi líbily nejvíc. Spali jsme v penzionu. Byla jsem už i loni,“ svěřila se devítiletá Hanka.

„Na táboře bylo dobře. Tančili jsme a hráli spoustu her. Mám tam i kamarády. Měli jsme tam diskotéky,“ rozpovídal se desetiletý Petr.
Také téměř třináctiletý Aleš si tábor pochvaloval. „Měl jsem se tam dobře. Jídlo bylo v pohodě. Nejvíc se mi líbila stezka odvahy. Byl jsem tam už loni, nikam jinam nechci jezdit,“ řekl.

I Dětský domov ve Vizovicích má každoročně připraven bohatý program pro obě rodiny se sedmi dětmi v rozpětí devět až jednadvacet let.
„Začátkem prázdnin vyrážejí skupiny na týdenní pobyt, letos na Králický Sněžník a Zadov, byly také na táboře,“ prozradila zástupkyně ředitele Svatava Poláková.

„Momentálně čeká děti týden v Praze a po návratu se zapojí do Vizovického trnkobraní. Loni prodávaly zmrzlinu a organizovaly soutěže pro děti,“ pochlubila se ještě.

Ani starší svěřenci o prázdninách nezahálejí a snaží se přivydělat si. „Větší děti si našly brigádu a přes prázdniny pracují,“ uvedla Kadalová.
Přestože dětské domovy nabízejí bohatý prázdninový program, stráví část dětí volno i se svými rodinami.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE