„U rodičů tráví část prázdnin asi jen třetina našich dětí. I tak jsou tam však jen týden nebo dva. Posíláme děti na tábory a prázdninové pobyty. Část nám platí sponzoři,“ uvedla zástupkyně ředitelky hradišťského dětského domova Šárka Rajskupová. V tamním dětském domově bydlí dvacet dětí ve věku od tří do sedmnácti let. Letos jsou některé na tanečním táboře v Kutné Hoře, menší děti pak v ozdravovně v Harrachově. Od sponzora mají zaplacený jeden tábor. Vychovatelky vymýšlí dětem, které zůstanou v domově, program, jako jsou výlety na kolech nebo návštěvy koupaliště.

Osmnáct dětí z Dětského domova Bojkovice (na snímku) se rovněž účastní klasických táborů. „Posíláme je tam, aby se zařadily mezi děti z fungujících rodin. Pojedou ale také na týdenní pobyt s postiženými, aby problém vyčnívání ze společnosti pochopily i z opačného pohledu,“ vysvětlil tamní ředitel Pavel Šoltys. Tábory dětem bojkovický domov platí ze svého rozpočtu, jen občas se podle ředitele najde nějaký sponzor. V Bojkovicích si o prázdninách berou rodiče domů většinou padesát procent dětí, a to alespoň na pár dní. Letos však k rodinám půjde jen čtvrtina z nich.

I vychovatelky v Dětském domově Uherský Ostroh pro děti také připravily pestrý program. Podle tamní ředitelky Jany Frühaufové jezdí děti na tábory, a to do přírody i pod stan. Mohou si mnohdy i vybrat, kde by chtěly strávit část prázdnin. „Kluci třeba přišli s prosbou, jet na fotbalový tábor, který si našli na internetu. Tak jsme jim to zařídili,“ vzpomněla Frühaufová. Tři z celkového počtu třiceti ostrožských dětí se také v létě podívají do zahraničí, kam pojedou na jazykový kurz, a to buď do Anglie nebo do Německa.

„Patnáctileté děti jsme také vyslali na tři týdny do jižních Čech do Domu na půl cesty. Jejich tamní pobyt přesně splnil má očekávání,“ uvedla Frühaufová. Děti se podle ní nevrátily příliš spokojené, protože si vyzkoušely dospělý život, kde platí pravidla, která je třeba dodržovat. „Narazily na překážky, a to se jim nelíbilo,“ dodala ředitelka.

Z Ostrohu k rodičům putovalo jen šest dětí, a to na dva týdny. Pět větších dětí také okusilo brigádu, jinak měly na programu klasickou letní zábavu, koupání, kolo nebo třeba brusle. „Čtyři děti odjely na tři týdny k moři s Mořským koníkem přes Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Na prázdninové pobyty jsme získali téměř sedmdesát tisíc. Částka však veškeré výdaje nepokryje, proto šetříme z rozpočtu,“ dodala Frühaufová.