„Do domova zatékalo střechou, měnila se okna. Museli jsme přikročit i k dalším opatřením, aby objekt odpovídal všem předpisům a lépe vyhovoval dvěma rodinným skupinám po maximálně osmi dětech,“ řekl náměstek hejtmana Josef Slovák, zodpovědný za oblast školství, mládeže a sportu.

Od roku 1922, kdy původní klášter začal sloužit jako sirotčinec a od 50. let jako dětský domov, čekala budova na větší rekonstrukci. „V podstatě zůstaly jen obvodové zdi, jinak je všechno nové. A dočkali jsme se i nové relaxační místnosti, přístavby pro zájmovou činnost s hřištěm a oddělených prostor pro dvě samostatné rodiny,“ uvedla ředitelka Eva Čapková s tím, že rodinný model předtím objekt neumožňoval. Jak uvedla, nyní mají třináct dětí starších dvanácti let a mladší pouze jediné.

Každá skupina má simulovat model běžných rodin. Bude mít vlastní vychovatele, takzvané tety a strýce, sama bude hospodařit s financemi, nakupovat, vařit.

ro děti se v domově dále vybudovala dílna pro ruční práce, keramická pec a hrnčířský kruh. Do školy však ale budou dále chodit mimo vlastní domov. „Jsem proti tomu, aby byla škola v jedné budově. V běžných rodinách děti také nechodí do školy o patro výše,“ vysvětlila.