Téměř tisícovka z nich podepsala petici za záchranu budovy malenovického hostince pod kostelem. Již dokonce zamířila ministerským úředníkům.

Desítky obyvatel se pak ve středu sešly, aby aktivně dali najevo svůj nesouhlas s možným bouráním.

Byl mezi nimi i Radomír Gorec. „Zamlada jsem tady chodil do hospody a když jsem byl dítě, tak jsem tady ve skautu měl besídku,“ vzpomínal na různé etapy svého života v hostinci.

Svěřil se také, že se mu nelíbí, že by se měl změnit ráz okolí kostela. Podle něj hostinec i kostel patří k sobě. „Byla tam nejdříve fara. Jako malá jsem se tam potom učila hrát na housle. Později jsme tam slavili MDŽ. I já chci, aby ta budova zůstala stát. To už nikoho nezajímá náš názor?“ ptá se rozhořčeně další obyvatelka Marie Chytilová.„Chceme dosáhnout toho, aby pokud to bude jen trochu možné, byl Hostinec Horní zachován,“ vysvětlil motivaci organizátor shromáždění Jiří Robenek.

Právě spojení fary a kostela má podle něj historický základ. Podle památkářů pod jejich ochranu objekt nepatří. Zamítavé rozhodnutí chránit budovu jako památkový objekt vydal jak odbor památkové péče a kultury ve Zlíně, tak památkáři z Národního památkového ústavu.

Podle odborníků se prý uvnitř hostince dělaly často stavební úpravy. „Ale struktura budovy zůstala neporušená,“ namítá občanský aktivista s tím, že problém bude v tom, že budova v minulosti neměla památkovou ochranu.

„Získat dnes status památky pro jakýkoliv objekt je mnohem těžší než dříve, přitom víme, jak tvrdé omezení musí dodržovat například obyvatelé baťovských domků, mezi přístupem k občanovi a developerovi je nepoměr“ ,“ zlobí Jiřího Robenka.CO JSME MĚLI SPLNIT, SPLNILI JSME

Deník proto včera písemně i telefonicky kontaktoval památkáře, jejich vyjádření se však do uzávěrky nepodařilo zajistit.

O budovu se konkrétně zajímá brněnská společnost BOOS plan.

„Cítíme se poškozeni tím, co se nyní kolem budovy děje. Jednali jsme s památkáři, seriózně i s městským architektem. Vše, co jsme měli splnit, jsme splnili. Vycházíme z územního plánu. Navíc nechceme zastínit budovu kostela,“ uvedl jen předseda představenstva společnosti Martin Mrlík.

Jak potvrdil náměstek primátora Bedřich Landsfeld, město Zlín jako samospráva tento problém vyhlášení památkové ochrany řešit nemůže.

„Byli jsme jednou osloveni společností s žádostí o výpůjčku pozemku kvůli sjezdu a město se k tomu vyjádřilo odmítavě,“ komentoval.

Připomněl, že městský architekt sice nebyl proti zbourání budovy, nelíbilo se mu však, aby v blízkosti malenovického kostela památkově chráněné stavby, vyrostla stavba, která by do okolí nezapadla.