Projekty měst na zlepšení prostředí může pomoci zrealizovat nový finanční grant

„Letos mohou regiony žádat o finanční podporu projektů formou grantů, které ve spolupráci s nadací VIA vyhlašuje ČSOB a Poštovní spořitelna,“ informovala mluvčí Poštovní spořitelny Denisa Salátková. Trend účastnit se tohoto programu je od počátku jeho existence rostoucí. S pečlivě připravenou přihláškou na něj mohou dosáhnout jak velká, tak malá města.

Svojí příležitosti se v uplynulých dvou letech chopily také nejrůznější subjekty ve Zlínském kraji. Za poslední dva roky zde grantovou podporu získalo devět projektů.Například Valašské Klobouky se díky grantu pyšní loutkovým divadlem. „Bez finanční podpory by tato myšlenka nemohla být realizována,“ míní koordinátorka valašskoklobouckého Rodinného centra Kaštánek Markéta Pazourová.

Občanské sdružení zlepšuje podmínky především pro setkávání rodin s dětmi, seniorů či zdravotně postižených. V projektu se proto rozhodli navázat na tradici ochotnického divadla. Založili spolek složený z pěti členů. Postupně se divadlo rozrostlo o další rodiče nebo prarodiče. „Představení se hrají v Rodinném centru Kaštánek nebo třeba v Mateřské školce Jestřabí,“ přiblížila Pazourová.

Stále se daří přesvědčovat nové rodiče. Loutky jsou v centru pořád po ruce tak, aby byly co nejvíce využívané. Do budoucna bude prý třeba rozšířit kulisy a v souvislosti s projektem odehrát další představení a připravit závěrečný workshop výroby loutek. „V rámci grantu se má za rok odehrát 32 představení,“ upřesnila koordinátorka Rodinného centra Kaštánek.

Při maximální kapacitě po dle ní představení navštívilo už i šedesát lidí. „Jsem nadšená, že projektu se daří a že divadlo funguje,“ dodala potěšeně Pazourová. Záměr byl podpořený částkou padesát tisíc korun.

Z grantu pořídili nové kroje pro děti

V Doubravách na Zlínsku založili lidé pro změnu občanské sdružení pro výstavbu kaple v obci. Svatostánek se jim už podařilo dokončit, v současnosti na všechny zúčastněné čeká vysvěcení opravené památky. Podpora z grantového projektu umožní oficiální otevření i další kulturní a společenské akce ve slavnostním duchu. Dětem ze souboru Doubravjánek totiž za obdržené peníze pořídili jednotné kroje. „Do té doby měli všichni různé kroje po dle možností rodiny,“ vysvětlila místostarostka obce Jarmila Gajdůšková.

Nové kroje podle ní zhotovila šikovná krejčová Jarmila Mališková. „Děti jsou hrdé, když si je na sebe oblékají,“ prozradila Gajdůšková s tím, že se stále doplňují jednotlivé zdobné prvky. „Spoustu vystoupení jsme už ale uskutečnili. Například živý betlém či posezení v sále pro místní obyvatele, kteří se chtěli na nové kroje podívat,“ doplnila místostarostka Doubrav.

Občanské sdružení Natanael v Napajedlích získalo pomocí podpůrného grantu prostředky na obnovu a vybavení prostor Čajovničky u hrníčka a Klubu dětí a mládeže. Mladí lidé se tak mohou ve zrekonstruovaných prostorách římskokatolické farnosti setkávat, aniž by je omezoval špatný technický stav klubu. Na opravy získali 64 900 korun. „Každou sobotu tu pořádáme setkávání dětí. Povídají si a hrají vždy dvě hodiny,“ přiblížil nynější volnočasové aktivity farář Ryszard Turko.

Velké i malé plány

Menší komunitní projekty mohou získat maximální podporu 70 tisíc korun. Žádat o ně je možné už od 7. února až do 18. března. Záměry většího finančního rozsahu program podpoří tři. Každý může dosáhnout na 300 tisíc. Do těchto finančně náročnějších záměrů se zájemci mohou přihlašovat od 28. července až do 30. září.