Za rok 2019 návštěvníci na ochranu zvířat v divočině takto věnovali více než 1 milion korun. Z této částky pak téměř 400 tisíc získal projekt na realizaci záchranného centra v ekvádorské Zoologico el Pantanal.

Díky sbírce 4Nature postupně vzniká v ekvádorské zoologické zahradě moderní záchranné centrum pro zvířata místní fauny.

V Ekvádoru vzniká nový pavilon

Výstavba centra odstartovala v dubnu loňského roku, kdy zlínská zoo zaslala ekvádorským kolegům první finance ze sbírky. Zoo Pantanal je využila pro výstavbu prostorného pavilonu s vnitřními ubikacemi.

„Pavilon měří na délku 30 metrů, na šířku 12 metrů. Bude sloužit pro záchranu ptáků, malých a středně velkých savců. Už má dokonce první obyvatele – několik jedinců želv sloních a devítičlenné hejno kamišů růžkatých, robustních ptáků z bažinatých tropických oblastí Jižní Ameriky. Zvířata pocházejí z nelegálního obchodu. Po patřičném zotavení tři kamiši posílí evropské chovy, zbývající budou vypuštěni zpět do volné přírody. Máme z naší společné spolupráce opravdu velkou radost,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Ocelot se do přírody už nevrátí

Nový pavilon poskytnul útočiště také dvouměsíčnímu ocelotovi. „Bohužel byl chován jako domácí mazlíček, měl různá zranění, jeho návrat do divočiny tak již není možný. V centru však bude mít odpovídající podmínky pro spokojený život,“ dodal ředitel Horský.

V novém pavilonu zbývá ještě dokončit dvě ubikace pro malé savce a pět ubikací pro ptáky. „Díky našemu druhému příspěvku může dostavba pavilonu úspěšně pokračovat. Předpokládaný termín dokončení je příští rok, tím bychom uzavřeli první etapu. Už nyní však začínáme chystat plány na druhou etapu, v rámci které vznikne veterinární klinika, přijímací recepce a kanceláře pro zaměstnance centra,“ doplnil Roman Horský.

Ve sbírce 4NATURE zlínská zoo pokračuje také v roce 2020. Prostřednictvím pokladniček návštěvnici mohou opět podpořit 3 projekty – záchranné centrum v Ekvádoru, ochranu saoly v Laosu a ochranu pižmovky bělokřídlé na Sumatře. Všechny získané finanční prostředky mohou být využity pouze pro účel zřízené sbírky, tzn. pro podporu uvedených ochranářských projektů.