„Po dostavbě nového střediska krajské záchranky se přímo do Zlína dovolají i lidé ze Vsetínska a Kroměřížska,“ podotkl ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Miroslav Janečka.

Centrální dispečink bude mít komplexní přehled o výjezdech posádek, na místo tak může vyslat i vzdálenější, ale volnou sanitku. Vedení si od centralizace slibuje rychlejší dojezd k pacientovi, a to nejpozději do 15 minut od nahlášení události.

Cílem krajského operačního střediska je nejen rychlé převzetí tísňového volání a vyslání posádky na místo příhody, ale také poskytnutí rady volajícímu, jak postupovat do příjezdu záchranářů. Do vzdělávání pracovníků záchranné služby proto vedení investuje 2,3 milionu ročně.

Vedení krajské záchranné služby se nyní potýká s nevyhovujícími prostory, kde sídlí. Modernizace operačního střediska totiž s sebou přináší nemalé nároky na rozšíření počtu dispečerských míst, programové vybavení, mapové podklady či komunikační zařízení. Tuto situaci by mělo vyřešit nové výjezdové stanoviště.

Moderní zázemí najde záchranka v areálu Krajské nemocnice T. Bati, v místě, které nyní slouží k přistávání vrtulníků. Stavba přijde kraj na více než 80 milionů korun.

Projekt počítá také s vybudováním moderního dispečinku. Na místo stávajících třech pracovnic dispečinku se volajícím budou věnovat čtyři. Podle Janečky se ale náklady na provoz záchranné služby nezvýší. Dosavadní dispečinková střediska se totiž zruší. Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje má nyní 13 výjezdových stanovišť s 26 výjezdovými týmy, pracuje u ní 35 stálých lékařů.