„Pro nás je to radost a čest, že jsme s vámi mohli být. Všichni máme v srdci to, co jste odehráli.“ Slova kolegů – herců z Městského divadla Zlín – zahřála v pátek odpoledne na duši devadesátiletého jubilanta Romana Mecnarowskeho a jeho ženu Vlastu. Oba bývalé herce zlínské první scény přišli navštívit až k nim domů, aby jim zazpívali „svatební“ píseň Yassou z muzikálu Řek Zorba, ve kterém oba herci před lety excelovali v hlavních rolích Zorby a jeho milé Bubulíny. Chtěli tak pogratulovat Romanu Mecnarowskemu k jeho krásnému životnímu jubileu, které oslaví v neděli 24. května.

Herecký manželský pár měl obrovskou radost. „Je to velké překvapení, vůbec jsme s tím nepočítali. Nečekali jsme ani, že si v divadle vzpomenou. Velice nás to potěšilo. A moc se nám to líbilo,“ reagoval dojatě herec.

„Tak rádi bychom vás pohostili skleničkou něčeho dobrého,“ usmál se na přítomné herce. Nad tím ale všichni mávli s úsměvem rukou.

„Srdečně děkujeme, opravdu na takové překvapení do smrti nezapomeneme. Doufám, že to bude ještě dlouho trvat,“ poděkovala s vtipem paní Vlasta.

Gratulanti poté, co zazpívali, přicházeli k manželům Mecnarowskim, aby jim mohli podat ruku, předat dárek a říct vřelá slova nebo vyslovit poklonu.

„Vypadáte stále moc dobře, pro diváky jste to stále vy,“ usmála se na ně například herečka Helena Čermáková.

V řadě gratulantů nechyběl ani ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek se svou rodinou.

„Vzhledem k tomu, že si opravdu vážíme hereckého umění pana Mecnarowskeho a že nás napadlo prožít s nimi tuto krásnou chvíli v jejich domově, napadlo nás při této příležitosti zazpívat píseň z muzikálu Řek Zorba, kde oba excelovali,“ vysvětlil Petr Michálek.

Herec Roman Mecnarowski, který v neděli oslaví své životní jubileum, byl členem uměleckého souboru Městského divadla Zlín v letech 1971 – 1995.

Diváci ho mohli vidět ve více než stovce výrazných, hluboce procítěných, dynamických a náročných rolí. Připomeňme například nezapomenutelného Antonia (Antonius a Kleopatra), Petruccia (Zkrocení zlé ženy), Jaga (Othello), Krále Leara nebo titulní roli v Zorbovi, kde skvěle uplatnil i své pěvecké nadání.

Roman Mecnarowski žije s manželkou a hereckou partnerkou Vlastou ve Zlíně.

Dodnes překládá do češtiny hry polských autorů. V roce 2013 byla Romanu a Vlastě Mecnarowským udělena cena Aplaus – ocenění ředitele za výjimečný celoživotní přínos zlínskému divadlu.

A jaký si přeje usměvavý herec dárek?

„Nic. Na všechno jsem měl štěstí. Co jsem si přál, jsem dostal,“ prozradil Roman Mecnarowski.